توضیحات فرمانده پدافند هوایی درخصوص عدم اجازه ورود به هواپیمای مرکل


خبر گزاری فارس

امیر فرزاد اسماعیلی فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیاء(ص) در گفت‌وگو با خبرنگار دفاعی خبرگزاری فارس، با اشاره به ممانعت از عبور هواپیمای حامل مرکل صدراعظم آلمان از فضای کشورمان اظهار داشت: قضیه هواپیمای خانم مرکل اشتباهی بود که خلبان آن هواپیما داشت و ما هیچ  گونه مسئله‌ای نداشتیم. اگر پلان (نقشه و مسیر حرکت) این هواپیما گفته می‌شد مثل صدها پرواز دیگر که از انواع و اقسام کشور‌ها عبور می‌کنند، اجازه عبور می‌یافت هرچند این هواپیما بعد از گذشت مدت زمانی که خلبانش به خود آمد، اجازه گرفت و عبور کرد.

فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیاء(ص) در پاسخ به اینکه وزارت خارجه آلمان این موضوع را تکذیب و اعلام کرده است که پلان هواپیما از قبل به ایران اعلام شده بود، گفت: اگر این تنها پروازی بود که از طرف آلمان عبور می‌کرد این حرف درست بود اما در روز بالغ بر ۶۰ فروند هواپیما داریم که از اروپا به مقصد آسیای شرقی پرواز می‌کنند و اینها همه هماهنگ هستند و هیچ مشکلی وجود ندارد.

اسماعیلی در ادامه با اشاره به وظیفه پدافند هوایی در جلوگیری از ورود هواپیماهای ناشناس به کشور گفت: وظیفه پدافند هوایی از کشف شروع می‌شود یعنی دیدن هرگونه هواپیمای پرنده در فضا و هوا و بعد از کشف، وظیفه شناسایی شروع می‌شود تا هواپیمای دوست را از دشمن تشخیص دهیم.

وی افزود: سامانه‌های پدافند هوایی با اقتدار در این خصوص عمل می‌کنند و نفراتی که با این سامانه‌ها کار می‌کنند به این دانش بزرگ دسترسی پیدا کرده‌اند و این دانش در حال حاضر تقویت نیز شده است.

اسماعیلی ادامه داد: بعد از این مراحل مرحله رهگیری است که اگر هواپیما دوست باشد اجازه عبور داده می‌شود و اگر دشمن یا ناشناس باشد، اجازه ورود به فضای کشور به او داده نمی‌شود و هیچ هواپیماهای کشوری و لشکری از این قاعده مستثنی نیست.

فرمانده قرار گاه پدافند هوایی خاتم الانبیاء(ص) تصریح کرد: هرنوع هواپیمایی که قصد ورود به مرزهای جمهوری اسلامی ایران را داشته باشد باید با شبکه یک  پارچه پدافند هوایی که در اختیار قرارگاه خاتم الانبیای ارتش است، هماهنگ کند.

اسماعیلی در پایان سخنانش تاکید کرد: خانم مرکل اگر باز هم بخواهد از فضای ایران عبور کند، مجوز صادر می‌شود البته اگر به حرمت‌ها و قوانین‌ کشوری و بین‌المللی ما احترام بگذارد.

نوشته شده توسط در تاریخ پنج‌شنبه, 16th ژوئن 2011 | ۷۲۹بازدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.