به یاد شهید «محمد نوژه»؛
بزرگداشت نخستین شهید خلبان ارتش ۲۵ مرداد برگزار می‌شود

به نقل از خبرگزاری فارس: نیروی هوایی جمهوری اسلامی ایران با برگزاری مراسمی در ۲۵ مرداد یاد و نام نخستین شهید خلبان، «محمد نوژه» را در تهران گرامی می‌دارد.

به گزارش خبرنگار ایثار و شهادت باشگاه خبری فارس «توانا»، سرهنگ خلبان «محمد نوژه» به عنوان نخستین شهید خلبان جمهوری اسلامی ایران است، بر این اساس و در آستانه سی‌ودومین سالگرد شهادتش، نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران با برگزاری مراسم یادبودی در ۲۵ مردادماه سال جاری در تهران، یاد نخستین خلبان شهید کشورمان را زنده می‌کند.

به گزارش «توانا»، شهید «محمد نوژه» در سال ۱۳۲۴ در تهران و خانواده‌ای متدین و مذهبی به دنیا آمد. تحصیلات خود را تا دیپلم ریاضی در زادگاهش پی گرفت و در همان سال وارد دانشگاه افسری شد و بعد از اتمام دانشکده جهت طی دوره سامانه‌های کنترل سلاح به آمریکا اعزام شد، اما علاقه وافر او به خلبانی باعث شد تا وارد دانشکده خلبانی نیروی هوایی شود.

دوره مقدماتی پرواز را در ایران و دوره تکمیلی آن را در آمریکا فرا گرفت و در سال ۱۳۵۱ با اخذ نشان و مدرک خلبانی به جمع خلبانان اف-۴ پیوست.
شهید نوژه در طول دوران خدمت خویش به عنوان افسر سامانه‌های کنترل اسلحه گردان ۱۰۱ شکاری، رئیس شعبه عملیات مشترک، معاونت عملیات پایگاه ششم، فرمانده گردان ۳۱ شکاری پایگاه سوم در نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران عهده‌دار مسئولیت‌هایی بوده که در کمال صداقت به انجام رسانیده است.

این شهید، مأموریت‌های بسیاری را انجام داد تا سرانجام در پی فرمان امام(ره) برای کمک به دکتر «مصطفی چمران» در سرکوب تجزیه‌طلبان مسلح و در حالی که روزه بود در ۲۰ مرداد ۱۳۵۸ به پرواز درآمد که هواپیمایش در آسمان کردستان ایران ـ منطقه عمومی پاوه ـ توسط نیروهای ضد انقلاب سقوط کرد و به شهادت رسید

درپی این واقعه و به پاس بزرگداشت نخستین شهید نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران، پایگاه سوم شکاری همدان که قبل از انقلاب به پایگاه «شاهرخی» و بعد از پیروزی انقلاب به پایگاه «حر» معروف بود، به پایگاه «شهید نوژه» تغییر نام یافت.

نوشته شده توسط در تاریخ چهارشنبه, 3rd آگوست 2011 | ۷۷۶بازدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.