دیدار جمعی از دانشجویان با رهبر انقلاب

حدود دو هزار نفر از دانشجویان و نمایندگان تشکل‌های علمی، فرهنگی، سیاسی، انقلابی و صنفی دانشگاه‌های سراسر کشور عصر امروز با حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی دیدار کردند.

رهبر انقلاب اسلامی در این دیدار صمیمی و پرنشاط با تشریح روند انحرافات انقلاب‌های جهان، به تبیین مفهوم ثبات و استقرار انقلاب اسلامی پرداختند و تأکید کردند: انقلاب عظیم ملت ایران با اهداف مشخصی بوجود آمد و به عنوان یک استثناء در تاریخ، همچنان همان اهداف و ارزش‌ها را بدون انحراف پیگیری می‌کند.
ایشان اسلام‌خواهی، استکبارستیزی، حفظ استقلال کشور، کرامت‌بخشی به انسان، دفاع از مظلوم، و پیشرفت و اعتلای همه‌جانبه ایران را از اهداف اصلی انقلاب خواندند و با تأکید بر اتکای انقلاب اسلامی بر ایمان، اعتقادات، انگیزه‌ها و عواطف مردم افزودند: این خط مستقیم، پس از ۳۲ سال همچنان بدون زاویه ادامه دارد و این حقیقت پرطراوت، معنای واقعی ثبات و استقرار انقلاب است.
ایشان با تجلیل از ایستادگی ملت ایران بر عهد خود با پروردگار خاطرنشان کردند: این استقامت تحسین‌برانگیز از نسل قدیم به نسل کنونی منتقل شده است به گونه‌ای که جوانان پرنشاط و صادق دانشجو، که دوران پیروزی انقلاب و زمان امام خمینی(ره) را درک نکرده اند، در جلسه امروز همان آرمان‌ها و مطالباتی را مطرح می‌کنند که نسل اول انقلاب به آن معتقد بوده است.
ایشان خواست‌ها و سخنان نسل امروز دانشجویی کشور را پخته تر، سنجیده‌تر و کارشناسانه‌تر از نسل اول انقلاب خواندند و افزودند: احساسات جوانان امروز همان احساسات جوانان دوران انقلاب است اما عقلانیت‌شان بیشتر شده است و این مسئله بسیار با ارزش است.
رهبر انقلاب اسلامی پس از تبیین حرکت رو به تکامل انقلاب در ۳۲ سال اخیر ادامه این خط سعادت‌بخش و تکامل بیشتر آن را تکلیف اصلی نسل جوان دانشجویی خواندند و افزودند: جوانان و دانشجویان امروز، مسئولان و تصمیم‌گیران آینده کشور هستند و باید با تداوم و تکامل این راه، آن را به نسل‌های بعدی بسپارند و این واقعیت را اثبات کنند که اولین بار در تاریخ انقلاب‌های گوناگون جهان، انقلاب اسلامی همان  حرف‌ها و اصول و ارزش‌های اولیه خود را با همه وجود و بدون انقطاع استمرار بخشیده و انشاءالله به هدف‌های نهایی خود خواهد رساند.
ایشان، انگیزه، همت، شجاعت، قدرت تفکر و عزم راسخ نسل امروز را تضمین‌کننده تداوم راه انقلاب دانستند و خطاب به جوانان میهن افزودند: کشوری که با قدرت و ایستادگی به اینجا رسیده باید به پیش برود و الگویی تمام عیار برای جوامع اسلامی ایجاد کند و این وظیفه مهم تاریخی، از عهده شما نسل پرنشاط و مصمم امروز بر خواهد آمد.
ایشان در تشریح و ثبات و استقلال انقلاب اسلامی به انحراف انقلاب‌ها و حرکت‌های بزرگ مردمی در چند قرن اخیر و سرنوشت آنها اشاره کردند و افزودند: انقلاب کبیر فرانسه  نمونه‌ای از انقلاب‌های بزرگ مردمی بود که بر ضد نظام سلطنتی آن زمان شکل گرفت اما به تدریج از اهداف اولیه مردمی خود فاصله گرفت و در نهایت پس از رنج‌های فراوان بار دیگر نظام سلطنتی در فرانسه حاکم شد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای استقلال امریکا و تشکیل این کشور را نیز نمونه دیگری از حرکتهای مردمی برشمردند که در طول سالیان متمادی از اهداف اولیه فاصله گرفت و دچار جنگها و کشتارهای داخلی شد.
ایشان افزودند: انقلاب شوروی نمونه دیگری است که مبانی ایدئولوژیک نیز داشت اما این انقلاب از همان سالهای اول، به سرعت از اهداف اولیه فاصله گرفت و مردم از معادلات سیاسی و اهداف انقلاب حذف شدند.
رهبر انقلاب اسلامی برخی شبه انقلاب‌ها در اواخر دهه پنجاه و اوایل دهه ۶۰ میلادی در منطقه، شمال افریقا و امریکای لاتین را نمونه های دیگری از انحراف انقلاب‌ها از اهداف انقلابی اولیه دانستند و خاطرنشان کردند: انقلاب اسلامی ایران در طول چند صد سال اخیر یک استثناء است زیرا توانسته است با قدرت و انسجام و با نشاط روز افزون، اهداف و اصول اولیه خود را پیگیری کند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در بخش دیگری از سخنانشان به تشکل‌های دانشجویی چند توصیه کردند. نگاه جبهه‌ای به فعالیت دشمنان انقلاب و اسلام نخستین توصیه ایشان در این زمینه بود.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای افزودند: دشمنان انقلاب اسلامی و ملت ایران در روند مقابله با ایران اسلامی، به صورت به هم پیوسته و جبهه‌ای عمل می‌کنند و با نوعی تقسیم‌بندی وظایف در چارچوب یک طرح کلی، به فعالیت‌های جبهه‌ای برضد انقلاب مشغولند که اگر این واقعیت از سوی تشکل‌های دانشجویی درک شود در عمل به وظایف انقلابی، کمک فراوانی به آنها خواهد کرد.
رهبر انقلاب اسلامی به عنوان مثالی از جبهه‌ای عمل کردن دشمنان انقلاب، به ترور شهیدان علیمحمدی و شهریاری و رضایی‌نژاد اشاره کردند و افزودند: اگر با نگاه صرفاً امنیتی به این جنایات نگریسته شود انسان به خاطر از دست رفتن چند عزیز دچار غم و غصه می‌شود اما اگر به چشم جبهه‌ای به این اقدامات تروریستی نگاه شود آشکار می‌شود که این حرکت در مجموع حرکات دشمن، هدف مهم‌تری داشته است.
رهبر انقلاب اسلامی کوبیدن حرکت علمی در کشور را هدف اصلی این ترورها دانستند و خاطرنشان کردند: جبهه مستکبران در چند حلقه بهم پیوسته، دشمنی خود با انقلاب را دنبال می‌کند که تحریم اقتصادی، ترویج ابتذال، ایجاد تزلزل در مبانی و مسائل اقتصادی از جمله آنهاست و ایجاد ترس در دانشمندان ایران و متوقف کردن حرکت علمی کشور، حلقه مکمل این طرح کلان است.
ایشان خاطرنشان کردند: اگر با این نگاه، حرکت تروریستی دشمنان هوشیارانه تحلیل شود، احساس مسئولیت سنگین‌تری متوجه انسان می‌شود و مشخص می‌گردد که دشمن در حرکاتی به هم پیوسته قصد دارد مانع رشد و پیشرفت علمی کشور شود و از این زاویه، ملت ایران را دچار عقب‌ماندگی مجدد کند.
رهبر انقلاب اسلامی افزودند: اگر نگاه به دشمن چنین نگاه هوشمندانه‌ای باشد، آن موقع حمایت او از برخی جریان‌ها یا دخالت او در برخی مسائل کشور معنا پیدا می‌کند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای تشکل‌های دانشجویی را به کارهای فکری و فرهنگی برنامه‌مند، هدفمند و عمیق توصیه و خاطرنشان کردند: در شرایط فعلی مجموعه‌های دانشجویی باید توجه و توان خود را به سمت کارهای عمیق فکری و تحقیق در زمینه مسائل کلامی، اخلاقی، تاریخی، مسائل انقلاب و مسائل گوناگون کشور معطوف کنند.
ایشان تأکید کردند: در مورد مسائل سیاسی هم باید کارهای عمیق و به دور از احساسات انجام شود.
پرهیز از ابتذال فرهنگی و اخلاقی یکی دیگر از توصیه‌های رهبر انقلاب اسلامی به تشکل‌های دانشجویی بود.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای افزودند: امروز یکی از سیاست‌های استکبار، ترویج برنامه‌ریزی شده ابتذال در جامعه و در میان جوانان است، بنابراین باید با این طراحی دشمن، مقابله صحیح شود.
ایشان تشکل‌های دانشجویی را به همکاری، همفکری و همدلی در جهت اهداف انقلاب و به منظور تأثیرگذاری در محیط‌های دانشگاهی توصیه و خاطرنشان کردند: مسئولان و تشکل‌های دانشگاهی نیز باید با یکدیگر همکاری و همدلی داشته باشند.
رهبر انقلاب اسلامی فضای محیط های دانشگاهی را در مجموع خوب ارزیابی و تأکید کردند: این ارزیابی به معنای نبود لغزش و یا خطا نیست ولی کلیت فضای دانشگاه‌های کشور، پرنشاط، پرتحرک، و معتقد و پایبند به مبانی دینی است.
رهبر انقلاب اسلامی همچنین در این دیدار با ابراز خرسندی فراوان از دیدار با جوانان پرنشاط، پرانگیزه و خوش‌روحیه دانشجو خاطرنشان کردند: تفکر، مطالبه براساس تفکر و بیان شجاعانه و با نشاط این مطالبات که در جلسه امروز کاملاً مشهود بود، نیاز امروز جوانان کشور است.
ایشان سخنان دانشجویان در این دیدار را، سنجیده، منطقی و مستدل خواندند و در پاسخ به درخواست یکی از دانشجویان درباره طرح دیدگاه‌های انتخاباتی افزودند: وقت طرح و بیان مسائل انتخاباتی هنوز نرسیده و انشاءالله در آینده بیان خواهد شد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای تشکیل گروه‌های مطالعاتی و تحقیقاتی دانشجویی در زمینه‌های مختلف از جمله اقتصاد مقاومتی را بسیار جالب برشمردند.
رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به وارد بودن برخی انتقاداتی که دانشجویان از دستگاه‌های مختلف بیان کردند افزودند: البته در مقام عمل به آرمان‌ها و آرزوها، مشکلات و موانع مختلفی بوجود می آید که باید هنگام قضاوت کردن، آن‌ها را هم در نظر گرفت.
ایشان در پاسخ به یک دانشجوی دیگر، تحرک و فعالیت‌های دستگاه‌های ذیربط را در مسائل جاری و تحولات منطقه بسیار خوب دانستند و افزودند: اعلام نظر دانشجویان در این زمینه به روند کارها کمک خواهد کرد.
رهبر انقلاب اسلامی با تمجید از مطالب سنجیده و دقیق یکی از دانشجویان درباره علوم انسانی افزودند: فکر و اندیشه، مبدأ و مبنای تحول ملت‌ها در طول تاریخ بوده است و حساسیت درباره علوم انسانی نیز از همین واقعیت سرچشمه می‌گیرد.
ایشان با رد تقلید از علوم انسانی غربی تأکید کردند: مبانی تفکرات ما با مبانی تفکرات مادی متفاوت است به همین علت تقلید از علوم انسانی غربی، نمی تواند مشکلی را برای ما حل کند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در همین زمینه افزودند: ما از یادگیری علوم انسانی و دیگر علوم غرب و شرق به هیچ وجه احساس سرشکستگی نمی‌کنیم به شرط اینکه این یادگیری به آگاهی و دانایی و افزایش قدرت تفکر ما منتهی شود و با بومی کردن این علوم، از شاگردی به استادی برسیم.
رهبر انقلاب اسلامی در پاسخ به ابهام یکی از دانشجویان درباره فرمایش امیرمؤمنان در زمینه رسوا کردن مفسدان و سوءاستفاده‌کنندگان افزودند: این سخن مولای متقیان به هیچ وجه درباره موارد اثبات نشده و اتهامات افراد نیست و برمبنای منطق اسلام، قطعاً نمی توان به صرف اتهام، اصطلاحاً دست به افشاگری زد.
ایشان خاطرنشان کردند: حتی در مواردی که جرم اثبات شده است بجز مواردی که نفسِ افشاگری، دارای مصلحت و فایده است، اسلام اجازه افشاگری نمی دهد چرا که با این کار خانواده و وابستگان مجرم، بدون هیچ تقصیری، دچار آسیب می‌شوند.
رهبر انقلاب اسلامی، کارهای انجام شده درخصوص سیاست‌های اصل ۴۴ را در مجموع خوب دانستند اما افزودند: طبعاً این کارها نیز کامل و راضی‌کننده نیست اما براساس گزارش‌های مسئولان در این زمینه فعالیت‌های خوبی صورت گرفته است.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به تدابیر اندیشیده شده برای افزایش فعالیت‌ها و تأثیر شورای عالی انقلاب فرهنگی به سخنان یکی از دانشجویان درباره لزوم ورود نسل جوان به میدان مسئولیت‌ها پرداختند و افزودند: این ایده، خوب و لازم است اما قبل از ورود به عرصه‌ی قبول مسئولیت، باید صلاحیت‌های علمی و عملی را در خود بوجود آورد و با شناخت مقتضیات مسئولیت، وارد این عرصه شد.
رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به انتقادات صریح دانشجویان از دستگاه‌های مختلف خاطرنشان کردند: بنده قلباً این انتقادها را تحسین می‌کنم البته ممکن است برخی از آنها را قبول نداشته باشم اما همین انتقادات نشان می‌دهد که جوانان برای به عهده گرفتن مسئولیت‌های کشوری، باید ظرفیت تحمل انتقاد را درخود افزایش دهند چرا که هرکسی کاری بر عهده گیرد طبعاً با انتقادهایی مواجه خواهد بود.
در ابتدای این دیدار یازده نفر از دانشجویان و نمایندگان تشکلها به بیان دیدگاههای جامعه دانشجویی درباره مسائل مختلف دانشگاهی، علمی، فرهنگی، اجتماعی و سیاسی پرداختند.
آقایان و خانمها:
–    محمدرضا کاشفی، مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه شهید بهشتی
–    محمدصادق کریمی، دارنده مدال برنز المپیاد دانشجویی
–    ایوب توکلیان، نماینده اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان سراسر کشور
–    سمیه چیتی، عضو شورای مرکزی دفتر تحکیم وحدت
–    محمد زعیم زاده، نماینده اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان مستقل
–    حُسنی زاغری، دارنده مدال طلای ادبی کشور و دانشجوی حقوق بین‌الملل
–    محمد جعفری نژاد، نماینده جنبش عدالتخواه دانشجویی
–    علی بازگیر، نماینده تشکل‌های دانشگاه آزاد اسلامی
–    امیرعباس سالارکیا، دارنده مدال برنز جهانی فیزیک
–    سیدعباس رضایی، نماینده اردوهای جهادی دانشجویی
–    و اسحاق عامری، فرزند شهید و دارنده مقام دوم مسابقه جهانی اختراعات
در سخنان خود بر این نکات تأکید کردند:
–    ضرورت درک عمیق سخنان و رهنمودهای رهبر انقلاب در زمینه مسائل دانشگاهی و دانشجویی و پرهیز از سطحی‌نگری در این زمینه
–    بازنگری در روند جذب دانشجویان دوره دکتری
–    توجه بیشتر همراه با برنامه‌ریزی سه قوه برای تحرک بیشتر و تحقق اهداف سال جهاد اقتصادی به ویژه طراحی اقتصاد مقاومتی
–    توجه به ۴ محور «استاد، دانشجو، محتوای دروس و قوانین و مقررات آموزشی – دانشگاهی»، به عنوان زمینه اسلامی شدن دانشگاه‌ها
–    ضرورت حضور مسئولان در دانشگاهها برای پاسخگویی به سئوالات و دغدغه‌های جنبش دانشجویی
–    لزوم برائت عناصر سیاسی و همه خواص از فتنه‌گران به عنوان پیش‌شرط ملت برای فعالیت و حضور عناصر سیاسی در انتخابات مجلس شورای اسلامی
–    پاسخگویی نامزدهای نمایندگی مجلس در قبال هزینه‌هایی که در انتخابات مصرف می کنند
–    تأکید بر ضرورت برخورداری از بصیرت به عنوان نیاز امروز و همیشه انقلاب و ایران
–    توجه به ظرفیت هنر در تبیین مفاهیم دینی و فرهنگی
–    استفاده از ظرفیت‌های دانشجویی و دانشگاهی برای تحول در نظام بانکی
–    انتقاد از بی‌تقوایی سیاسی و بداخلاقی برخی سیاسیون و گروه‌های سیاسی
–    ضرورت بازگشت همه جریان‌های سیاسی به مکتب امام خمینی(ره)
–    انتقاد از فقدان نقشه راه جامع و کارآمد در زمینه مسائل رسانه‌ای و فرهنگی
–    لزوم توجه و ایجاد حساسیت برای اجرایی شدن اصل ۸ قانون اساسی و ترویج امر به معروف و نهی از منکر
–    تلاش بی‌وقفه برای حل مشکل فقر و بیکاری
–    لزوم تشکیل مجلسی انقلابی و کارآمد با حضور پرشور ملت در انتخابات اسفندماه
–    انتقاد از برخی برنامه‌های صدا و سیما
–    حمایت عملی مسئولان آموزش عالی از علوم انسانی و حرکت به سمت بومی‌سازی در این حوزه
–    توجه به نخبگان علمی افتخارآفرین و مدال‌آور در سطح جهان به موازات توجه به  مدال‌آوران سایر حوزه‌های غیرعلمی
–    لزوم ایجاد شفافیت در اطلاعات اقتصادی به عنوان مبنایی برای مبارزه با مفاسد اقتصادی
–    انتقاد از خصوصی‌سازی خوابگاه‌های دانشجویی
–    تأکید بر فراهم کردن فرصت اثرگذاری در مسائل کلان کشور برای نخبگان
–    ضرورت ایجاد ارتباط عمیق میان صنعت و دانشگاه
–    لزوم توزیع عادلانه فرصت‌های رشد و بالندگی در همه مناطق کشور
–    نقد عدالت‌طلبانه دانشجویی زبان گویای مطالبات مردم از مسئولان
در پایان این دیدار نماز جماعت مغرب و عشاء به امامت رهبر معظم انقلاب اقامه شد و دانشجویان روزه خود را همراه با ایشان افطار کردند.

نوشته شده توسط در تاریخ چهارشنبه, 10th آگوست 2011 | ۹۷۳بازدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.