دیدار رئیس‌جمهوری و اعضای هیئت دولت با رهبر انقلاب

رهبر معظم انقلاب اسلامی عصر امروز در دیدار با رئیس‌جمهور و اعضای هیأت دولت با قدردانی صمیمانه از حضور پرشور ملت در راهپیمایی روز جهانی قدس، پایبندی دولت به اصول و ارزش‌ها و شعارهای جذابی همچون عدالت‌خواهی، استکبارستیزی و خدمت‌رسانی صادقانه را ضروری و اثرگذار خواندند و تأکید کردند: جهاد اقتصادی نیازی حیاتی و زمینه‌ساز پیشرفت و شکوفایی اقتصادی کشور است.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با تبریک هفته دولت و گرامی‌داشت یاد و خاطره شهیدان رجایی و باهنر، به حضور پرشکوه مردم در راهپیمایی روز قدس اشاره کردند و افزودند: از مردم عزیز ایران که در راهپیمایی روز قدس، بار دیگر عظمت خود را نشان دادند، صمیمانه قدردانی می کنم.
ایشان، روز قدس امسال را نمادی از حضور و انگیزه ملت ایران دانستند و خاطرنشان کردند: این حضور و شکوه و عظمت، امید را در فضای منطقه گسترش می‌دهد و انگیزه ملت‌ها را برای استقامت دو چندان خواهد کرد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با قدردانی از خدمات دولت، بر پایبندی به شعارها و جهت‌گیری‌های اعلام شده تأکید کردند و افزودند: علت اقبال مردم در انتخابات سال ۸۴ و ۸۸ به رئیس‌جمهور همین شعارهای جذاب و ضروری بود چرا که مردم به ارزش‌ها و آرمان‌ها پایبند و دلبسته‌اند.
ایشان، عدالت‌خواهی، استکبارستیزی، ساده‌زیستی، مقابله با منش اشرافیگری، مقابله با ویژه‌خواری و سوءاستفاده از ارتباطات اقتصادی و غیراقتصادی و خدمت‌رسانی صادقانه را از جمله شعارهای جذاب دولت خواندند و افزودند: اصول و ارزش‌هایی که امام خمینی می‌فرمود و باعث محبوبیت ایشان در قلب ملت‌ها شد از اساسی‌ترین شعارهای دولت است که باید کاملاًٌ به آن پایبند بود.
رهبر انقلاب اسلامی، کار برای خدا را رمز برخورداری از توفیق الهی و ایجاد جذابیت در دل‌های مردم برشمردند و تأکید کردند: اگر به هر علت تقید به شعارهای دولت سست شود توفیقات الهی نیز کم خواهد شد بنابراین با همان شور و نشاط و تلاش به خدمت صادقانه و بدون توقع ادامه دهید.
ایشان گزارش‌هایی را که وزراء و معاونان رئیس‌جمهور در این دیدار بیان کردند، گزارش‌هایی خوب، مستند، منطقی و متکی به آمار بویژه آمار مقایسه‌ای خواندند و افزودند: این گزارش‌ها را باید به مجموعه نخبگان و زبدگان کشور نیز ارائه داد و اقدامات انجام گرفته را برای آنان تشریح کرد.
رهبر انقلاب اسلامی یکی از اشکالات دولت را حضور کمرنگ در میان نخبگان دانشگاهی و حوزوی دانستند و تأکید کردند: باید رئیس‌جمهور و وزراء اقدامات دولت در بخش‌های مختلف بویژه در خصوص مسائل اقتصادی را که از مسائل اصلی کشور مورد چالش موافقان و مخالفان دولت است، در جمع نخبگان مطرح کنند تا با استفاده از دیدگاه‌ها و همچنین نظرات انتقادی آنان، هم‌افزایی بوجود آید.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با تأکید بر اینکه باید از انتقادها و اشکالات مجامع نخبگان استقبال کرد، افزودند: نباید به دلیل نحوه بیان برخی از مسائل، از دیدگاه‌های سازنده و مفید اکثریت نخبگان محروم شد.
بیان نقاط ضعف به موازات نقاط قوت از دیگر توصیه‌های رهبر انقلاب به رئیس‌جمهور و هیأت وزیران بود.
ایشان بیان نقاط ضعف را باعث اثرگذاری بیشتر در دل‌های مردم دانستند و افزودند: همراه با تشریح کارها و بیان نقاط قوت، به صراحت به مردم بگویید که این کارها را نتوانستیم انجام دهیم و مطمئن باشید مردم، کسی را برای کاری که تلاش کرده اما نتوانسته انجام دهد، مؤاخذه نمی‌کنند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به ضرورت برخورد صحیح در قبال انتقادهایی که از دولت در رسانه‌ها یا مراکز قانونی مطرح می‌شود افزودند: تنها جهت‌گیری صحیح در قبال انتقادات رویکرد توجیه‌کننده و تبیین‌کننده است و رویکرد مخاصمه و حمله متقابل به نتیجه‌ای نمی رسد.
ایشان در این زمینه به دولتمردان توصیه کردند با رویکرد تبیینی در جلسات عمومی و با مردم صحبت کنید، به سؤالات و ابهامات پاسخ دهید تا این مسائل در رسانه‌ها نیز پخش و مسائل روشن شود که در این صورت غرض‌ورزی غرض‌ورزان به جایی نمی‌رسد.
رهبر انقلاب، توجه دولت به اولویت‌ها را مهم خواندند و افزودند: باید با کار کارشناسی و دقیق، اولویت‌ها را مشخص و براساس آن حرکت و تلاش کرد.
ایشان دادن وعده به مردم را باعث افزایش توقعات خواندند و افزودند: تحقق وعده‌های داده شده دولت به مردم، امری مطلوب و ضروری است و باعث استحکام ایمان و اعتقاد مردم می‌شود و برعکس اگر این وعده‌ها محقق نشود در ذهن مردم، مشکل ایجاد می‌کند.
رهبر انقلاب مقایسه میان عملکرد دولت با دولت‌های قبلی را کاری خوب برشمردند اما افزودند: خیلی مهم است که مقایسه‌ای نیز میان وعده‌های دولت و کارهای انجام شده صورت پذیرد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای سخنانشان در جمع اعضای دولت دهم را با تشریح ضرورت جهاد اقتصادی از ۳ منظر ادامه دادند. ۱- از منظر رونق اقتصادی و حل مشکلات معیشتی مردم ۲- از زاویه ضرورت رسیدن به اهداف چشم انداز و ۳- از منظر مقابله با اهداف خصمانه نظام سلطه بر ضد ملت ایران.
ایشان جهاد اقتصادی را یک نیاز قطعی و نه صرفاً یک اولویت دانستند و در تشریح بیشتر این نکات افزودند: معیشت مردم برای نظام اسلامی بسیار مهم است و تنها یک اقتصاد خوب، سالم و قوی می‌تواند کشور را به این هدف برساند و اقتصاد خوب و توانا نیز نیاز به مجاهدت اقتصادی دارد.
رهبر انقلاب انگیزه دوم برای جهاد اقتصادی را ضرورت حیاتی رسیدن به اهداف چشم‌انداز برشمردند و افزودند: در این سند بسیار مهم، تبدیل ایران به قدرت اول اقتصادی منطقه پیش‌بینی شده است و اگر این هدف محقق نشود و در این عرصه از رقبا عقب بمانیم ضربات اساسی خواهیم خورد بنابراین چاره دیگری جز جهاد اقتصادی نداریم.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای مقابله با دشمنان قسم خورده اسلام و انقلاب را سومین انگیزه نظام، مسئولان و ملت برای جهاد اقتصادی خواندند و افزودند: سلطه‌گران همه امکانات خود را برای زدن ضربات اساسی به اقتصاد ایران به کار گرفته‌اند اما هوشمندی، زیرکی و تدبیر مسئولان و ایستادگی ملت، آنها را ناکام خواهد گذاشت.
رهبر انقلاب خاطرنشان کردند: دشمنان در اوایل امسال از تحریم‌های فلج‌کننده و هوشمند سخن می‌گفتند اما تحریم‌ها نه تنها فلج‌کننده نشد بلکه به برکت هوشمندی نظام و مردم در موارد متعدد به تحرک و خودکفایی و کارهای بزرگ در کشور منجر گشت.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، شکست را سرنوشت قطعی امریکا و جبهه استکبار در تحریم ایران خواندند و تأکید کردند: با توجه به واقعیات جهانی، امکان ادامه طولانی مدت این تحریم‌ها وجود ندارد و باید با جهاد اقتصادی، توکل و اعتماد به خدا و حرکت هدفمند و هوشمندانه آنها را خنثی کرد.
رهبر انقلاب اسلامی، طرح تحول اقتصادی را یکی از مصادیق جهاد اقتصادی برشمردند و تأکید کردند: به لطف خداوند اجرای قانون هدفمندسازی یارانه‌ها بعنوان یکی از محورهای طرح تحول اقتصادی آغاز شده ولی لازم است بقیه محورهای دیگر این طرح در دو سال باقیمانده دولت، به جریان بیفتد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در خصوص اجرای قانون هدفمندسازی یارانه‌ها، به ضرورت تقویت بخش تولید اشاره کردند و افزودند: مصوبه قانونی برای کمک به واحدهای تولیدی هنوز تحقق پیدا نکرده و باید با اجرای این مصوبه، در کوتاه مدت منابع به واحدهای تولیدی نیازمند تزریق شود.
رهبر انقلاب اسلامی با اظهار نگرانی از واردات برخی کالاها و محصولات خاطر نشان کردند: باید در سیاست‌های واردات بازنگری جدی شود و از واردات بویژه محصولات زراعی و باغی و واردات کالاهایی که در آن مزیت تولید داریم، پرهیز شود.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در ادامه توصیه‌های خود به مجموعه دولت، لزوم توجه بسیار جدی به موضوع فرهنگ را متذکر شدند و خاطرنشان کردند: در موضوع فرهنگ اعم از کتاب، کارهای هنری و مؤسسات هنری باید بدون رودربایستی و با قاطعیت، جهت‌گیری‌های انقلابی و اسلامی لحاظ شود.
ایشان با اشاره به محدود بودن منابع و لزوم تعیین اولویت‌ها در موضوعات فرهنگی، دولت را به پرهیز از حاشیه‌سازی توصیه کردند.
رهبر انقلاب با اشاره به نیاز فراوان کشور به کار و تلاش و روحیه کاری و خطرپذیری دولت، خاطرنشان کردند: در چنین شرایطی شایسته نیست که دولت خود را درگیر حاشیه‌ها کند که البته برخی اوقات، دولت با کم‌توجهی زمینه‌ساز این حاشیه‌ها می‌شود و برخی اوقات هم حاشیه‌هایی است که دیگران بوجود می‌آورند.
ایشان نکاتی هم درباره علاقه به ایران مطرح کردند.
رهبر انقلاب اسلامی در این زمینه خاطر نشان کردند: اگر قرار است مسئله علاقه به ایران مطرح شود، یکی از مهمترین راه‌ها، تحکیم و گسترش زبان و ادبیات فارسی است.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای افزودند: در مورد علاقه به ایران، بجای تأکید بر ایران قبل از اسلام، بر ایران بعد از اسلام تأکید شود زیرا افتخارات ایران بعد از اسلام در هیچ دوره‌ای از تاریخ ایران وجود نداشته است. ایشان تأکید کردند: رشد پیشرفت‌های علمی، هنری، فرهنگی و حتی نظامی در ایران بعد از اسلام بویژه در دوران دیلمی، سلجوقیان و صفویه بهیچ وجه قابل مقایسه با ایران قبل از اسلام نیست.
رهبر انقلاب اسلامی افزودند: اگر می خواهید از ایران و ایرانی‌گری حمایت کنید، ایران بعد از اسلام، مستندتر و آشکارتر است.
ارتباط میان سه قوه و همکاری قوا نکته دیگری بود که رهبر انقلاب اسلامی در دیدار هیأت دولت به آن اشاره کردند. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای خطاب به دولت تأکید کردند: در مسائل مربوط به قوا، در مواردی که کوتاه آمدن امکان‌پذیر است، کوتاه بیایید، در مواردی که با تبیین قابل حل است، تبیین کنید و در مواردی هم که با ارتباطات دوستانه حل می‌شود، از این روش استفاده کنید.
در ابتدای این دیدار آقای احمدی نژاد رئیس‌جمهور مهرورزی، عدالت‌گستری، خدمت‌گذاری و همدلی و هم‌افزایی را از اصول و محورهای کاری این دولت ذکر کرد و گفت: همه موفقیت‌های دولت نهم و دهم، حاصل پایبندی به ارزش‌های الهی و آرمان‌های انقلاب است.
وی با اشاره به نظارت نهادهای رسمی کشور بر فعالیت دستگاه‌های دولتی، حمایت از محرومین، مردمی بودن، پاک‌دستی و همدلی را خط ثابت این دولت برشمرد.
رئیس جمهور افزود: در این دولت با جهت‌گیری‌های روشن، نسل جدیدی از مدیران و نیروهای مؤمن، کارآمد و پایبند به ارزش‌های انقلاب پا به عرصه خدمت گذاشتند که همواره آماده خدمت و کار هستند.
آقای احمدی نژاد خاطرنشان کرد: دولت نهم و دهم در سخت‌ترین شرایط کشور و تحت فشار بی‌سابقه دشمنان با همراهی مردم و حمایت‌های رهبر انقلاب، خدمات گسترده‌ای برای کشور انجام داده است.
پس از سخنان رئیس‌جمهور شماری از معاونان وی و تعدادی از وزیران به بیان گزارش عملکرد حوزه‌های خود پرداختند.
آقای رحیمی معاون اول رئیس جمهور گزارشی از حوزه ستادی و شوراهای ویژه دولت بیان کرد. معاون اول رئیس جمهور با اشاره به برگزاری بیش از پنج هزار جلسه با حضور وزراء و مدیران و کارشناسان در ۱۰ ستاد و کار گروه گفت: در ستاد تدابیر ویژه اقتصادی با برگزاری ۵۶ جلسه و تصمیمات اتخاذ شده، شدیدترین تحریم‌های غرب یا بی‌نتیجه مانده و یا تأثیر آن‌ها به حداقل رسیده است. بررسی مسائل خرد و کلان مربوط به هدفمندسازی یارانه ها در ۷۰ جلسه ستاد هدفمندی یارانه‌ها، تصمیم‌گیری درخصوص موارد کلان رشوه‌خواری، زمین‌خواری، قاچاق و پولشویی و ساماندهی صندوق‌های قرض‌الحسنه و برخی شرکت‌های لیزینگ در ۲۷۴ جلسه اصلی و فرعی ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی، فراهم کردن زمینه‌های لازم بمنظور ایجاد ۵/۲ میلیون شغل در ۴۴ جلسه شورای عالی اشتغال و نظارت بر قیمت اقلام و کالاها و کنترل عرضه و تقاضا و جلوگیری از شوک احتمالی در بازار در پی اجرای هدفمندی یارانه ها در ۲۷ جلسه کارگروه کنترل بازار، بخش دیگری از گزارش معاون اول رئیس جمهور در مورد حوزه ستادی و شوراهای ویژه دولت بود.
آقای رحیمی در ادامه گزارش خود به جلسات و تصمیمات ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، کارگروه ویژه رئیس‌جمهور در امور نفت، کارگروه ترانزیت، شورای عالی صادرات غیرنفتی و شورای عالی اداری نیز اشاره کرد و گفت: رشد ۸۳ درصدی کشفیات قاچاق، افزایش سرمایه‌گذاری در صنعت نفت تا مرز ۵۴ میلیارد دلار در دولت دهم، افزایش ۳۴ درصدی ترانزیت کالا در سال ۸۹، و برنامه‌ریزی برای صادرات غیرنفتی تا مرز ۴۵ میلیارد دلار از جمله نتایج تصمیمات اتخاذ شده در این شوراها و کارگروه‌ها بوده است.
وزیر امور اقتصادی و دارایی نیز در این دیدار اعلام کرد دولت با پیگیری مدل اسلامی – ایرانی پیشرفت، اجرای سیاست‌های کلی اصل ۴۴ را در دستور کار جدی قرار داده بگونه‌ای که به موازات واگذاری مسئولیت‌ها، میزان واگذاری مالکیت‌ها به بخش خصوصی نیز از سال ۸۴ تاکنون به ۵۰۰ شرکت و ۸۵ هزار میلیارد تومان بالغ شده که ده‌ها برابر گذشته است.
آقای حسینی افزود: تاکنون ۴۰ میلیون نفر دارای سهام عدالت شده‌اند که این میزان تا ۴۵ میلیون نفر افزایش خواهد یافت.
وزیر اقتصاد قانون هدفمند کردن یارانه را گامی در جهت گسترش عدالت خواند و اعلام کرد: رشد مصرف در انرژی، آب و گندم متوقف شده و میزان مصرف ۵ تا ۳۰ درصد کاهش یافته است.
آقای حسینی از کاهش نقطه به نقطه تورم از تیرماه سال جاری خبر داد اما تأکید کرد برای حل مشکل تورم و بیکاری تلاش‌های مضاعفی انجام خواهد شد.
به گفته آقای حسینی رشد اقتصادی کشور هر سال بیشتر شده است به گونه‌ای که مراکز جهانی نیز از بهبود اوضاع اقتصادی ایران در پی هدفمند کردن یارانه و اجرای اصل ۴۴ سخن می‌گویند.
افزایش شاخص بورس به ۲۵ هزار و پانصد واحد و افزایش سرمایه‌گذاری بورس به ۱۱۸ هزار میلیارد تومان از دیگر نکات گزارش وزیر اقتصاد بود.
آقای حسینی با اشاره به افزایش بودجه عمرانی به ۲۴ درصد افزود: سهم مالیات نیز در هزینه‌های دولت به حدود ۴۲ درصد در سال ۸۹ رسیده است که نشان‌دهنده تلاش برای رهایی از اتکای به درآمدهای نفتی است.
وزیر اقتصاد با تأکید بر ناکامی تحریم‌های غرب افزود: افزایش ترانزیت کالای ۱۱۱ کشور خارجی از مسیر ایران، رشد ۱۲۴ درصدی جذب سرمایه‌های خارجی و رشد تجارت خارجی از شاخص‌هایی است که نشان می‌دهد تحریم‌های غرب با تدابیر نظام و دولت و ایستادگی مردم به اهداف خود نرسیده است.
وزیر اقتصاد و دارایی، در جمع‌بندی گزارش خود افزود: شتاب حرکت کشور به سمت عدالت براساس سیاست‌ها و فعالیت‌های دولت افزایش یافته است که گسترش بیمه‌های تأمین اجتماعی، افزایش حقوق مستمری‌بگیران و سهام عدالت از نشانه‌های آن است.
رئیس کل بانک مرکزی سومین عضو هیأت دولت بود که گزارشی از وضع پولی، و بانکی کشور ارائه کرد.
آقای بهمنی در گزارش خود با اشاره به سیاست کنترل نرخ تورم و رسیدن آن به ۴/۱۲ درصد در پایان سال ۸۹ گفت: در پایان تیرماه سال نود، نرخ تورم به ۳/۱۶ درصد افزایش یافت که علت آن، اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها بود.
رئیس کل بانک مرکزی خاطرنشان کرد: بدون در نظر گرفتن تأثیر مستقیم و غیرمستقیم، هدفمندسازی یارانه‌ها، نرخ تورم قاعدتاً ۹/۹ درصد می بود.
مهار بی‌رویه رشد نقدینگی، شفاف‌سازی مطالبات معوق و مهار رشد آن، رشد ۱۴۰ درصدی فروش اوراق مشارکت به میزان ۱۵۷ هزار میلیارد ریال، افزایش منابع قرض‌الحسنه، ساماندهی مؤسسات مالی غیرپولی، گسترش سیستم‌های الکترونیک و افزایش تراکنش‌های الکترونیکی، مدیریت بازار ارز، تعیین ابزارها و عقود جدید در بانک‌داری اسلامی، برنامه‌ریزی برای حذف صفرهای پول ملی و اختصاص ۱۷ میلیارد دلار از منابع بانکی برای سرمایه‌گذاری در طرح‌های نفت، گاز و پتروشیمی، محورهای دیگر گزارش رئیس کل بانک مرکزی بود.
وزیر صنعت، معدن و تجارت نیز در این دیدار در گزارشی با مقایسه میان سالهای ۷۸ تا ۸۳ و ۸۴ تا ۸۹ گفت: سرمایه‌گذاری صنعتی و معدنی در این مدت از ۱۴ هزار میلیارد تومان به بیش از ۹۰ هزار میلیارد تومان رسیده است.
آقای غضنفری گفت: در سال ۸۳، سه هزار و هفتصد معدن در کشور فعال بوده‌اند که در سال ۸۹ به ۵۷۰۰ معدن و استخراج مواد معدنی نیز از ۱۵۵ میلیون تن به ۲۸۵ میلیون رسیده است.
افزایش دو برابری ظرفیت تولید خودرو، افزایش تولید سیمان از ۳۲ میلیون تن به ۷۴ میلیون تن، افزایش ظرفیت ذخیره‌سازی سیلوها به ۹ میلیون تن از دیگر نکات گزارش آقای غضنفری بود.
وزیر صنعت معدن و تجارت با اشاره به افزایش محصولات کشاورزی و صادرات خدمات فنی مهندسی گفت: با مدیریت واردات کشور متوسط نسبت واردات به صادرات از ۵/۴ برابر به ۳/۲ برابر کاهش یافته است که نشان می‌دهد واردات و صادرات در روند متعادل شدن قرار دارد.
وزیر صنعت، معدن و تجارت در پایان گزارش خود اعلام کرد امیدواریم با سرمایه‌گذاری ۷۰ هزار میلیارد تومانی در سال جاری و سال آینده، بیش از ۱۸۰۰ پروژه نیمه تمام معدنی و صنعتی را به مرحله بهره‌برداری برسانیم.
آقای خلیلیان وزیر جهاد کشاورزی در این دیدار در گزارشی به تولید ۱۰۷ میلیون تن محصولات کشاورزی در سال ۸۹ و رشد پانزده درصدی آن نسبت به سال ۸۸ ، رسیدن به مرحله تولید پایدار در تولید گندم و برنامه‌ریزی برای صادرات ۲ میلیون تن گندم در سال جاری، افزایش تولید برنج به دو میلیون و دویست و سی هزار تن در سال ۸۹ ، و برنامه‌ریزی برای خودکفائی در تولید برنج در ۲ سال آینده، افزایش کیفیت برگ سبز چای کشور و تولید ۳۱ درصدی چای درجه یک در سال ۹۰ ، و افزایش چهل درصدی تولید ابریشم در کشور، اشاره کرد.
آقای خلیلیان به توسعه زیرساخت‌های آب و خاک در بخش کشاورزی و افزایش اراضی تحت پوشش آبیاری تحت فشار و سامانه آبیاری مدرن نیز اشاره کرد و در خصوص صادرات و واردات محصولات کشاورزی گفت: صادرات محصولات کشاورزی در برنامه سوم ۶ میلیارد دلار بود که در شش سال اخیر به بیش از ۲۱ میلیارد دلار رسیده است. وزیر جهاد کشاورزی همچنین با اشاره به افزایش ظرفیت صنایع فرآوری محصولات کشاورزی، توسعه جنگل‌ها، مرتع‌داری و آبخیزداری، کاهش مصرف سموم و کودهای شیمیائی گفت: میزان واردات محصولات کشاورزی تا پایان تیر ماه امسال، ۲۷ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش داشته است.
آقای نیکزاد نیز در این دیدار در گزارشی مقایسه‌ای میان ۸ سال قبل از دولت آقای احمدی نژاد با ۶ سال دولت نهم و دهم گفت: احداث راه، بزرگراه و راه اصلی از ۵۹ هزار کیلومتر به ۷۲ هزار کیلومتر رسیده است و راه روستایی نیز از ۴۳ هزار به ۵۷ هزار کیلومتر بالغ شده است.
وزیر راه و شهرسازی، توسعه ۱۰ برابری ناوگان هوایی و افزایش حجم ترانزیت کالاها را از دیگر نتایج فعالیت‌های دولتمردان در ۶ سال اخیر برشمرد و گفت: از سال ۷۶ تا ۸۳ حدود ۳ میلیون واحد مسکونی احداث شده بود که در ۶ سال اخیر به ۴۸۵۰ میلیون واحد رسیده است.
افزایش ساخت بیمارستان‌ها، صنعتی‌سازی ساختمان، نوسازی مدارس، واگذاری بخش‌های مهمی از صنایع ارتباطات، موبایل و اینترنت به بخش خصوصی، افزایش ضریب نفوذ اینترنت،  افزایش هزار درصدی روستاهای برخوردار از خدمات الکترونیک و افزایش حجم مخازن سدها از ۳۲ میلیارد به ۴۳ میلیارد متر مکعب از دیگر مسائلی بود که مهندس نیکزاد در گزارش خود به آنها اشاره کرد.
وی همچنین آثار مثبت مسکن مهر را تشریح کرد.
آقای قاسمی وزیر نفت نیز گزارشی از حوزه‌های گاز، بنزین، پتروشیمی، صنعت نفت و بهره‌برداری از میادین مشترک ارائه کرد. وزیر نفت در خصوص دسترسی به گاز در شهرها و روستاها گفت: در سال ۸۴ تعداد مشترکان گاز، ۵/۷ میلیون مشترک بود که این میزان در ۶ سال اخیر به بیش از سیزده میلیون مشترک رسیده است.
کاهش مصرف بنزین به ۵۸ میلیون لیتر در روز با وجود افزایش تولید خودرو، در ۶ سال گذشته، افزایش تعداد جایگاه‌های سی‌ان‌جی از ۷۵ جایگاه در سال ۸۴ به ۱۷۰۰ جایگاه در سال جاری، و افزایش تولید پتروشیمی از ۱۸ میلیون تن در سال ۸۴ به ۵۲ میلیون تن در سال جاری عدد و رقم‌های دیگری بود که وزیر نفت در گزارش خود به آنها اشاره کرد.    
وزیر نفت به اشاره به بومی‌سازی طراحی و اجرای طرح‌های وزارت نفت و ۵۲ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری داخلی در فازهای قدیم و فازهای باقیمانده پارس جنوبی تأکید کرد: اهتمام برای افزایش استخراج از میادین مشترک با کشورهای همسایه از جمله برنامه‌های اصلی وزارت نفت است.
وزیر بعدی که در این دیدار گزارش داد آقای شیخ‌الاسلامی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی بود. آقای شیخ‌الاسلامی در حوزه تعاون از افزایش ۲ برابری تعداد تعاونی‌ها در برنامه چهارم خبر داد و گفت: تعداد اعضای تعاونی‌ها نیز به بیش از ۵ میلیون نفر رسیده است و در مجموع سهم ارزش افزوده بخش تعاون از ۵ درصد در سال ۸۳ به ۵/۸ درصد رسیده است.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: برای سال گذشته ایجاد یک میلیون و یک صد هزار شغل پیش‌بینی شده بود که با همت و تدبیر دولت و فعالان بخش‌های مربوط، این میزان به یک میلیون و ۶۰۰ هزار شغل رسید و برای سال جاری نیز ایجاد ۵/۲ میلیون شغل پیش‌بینی شده است.
کاهش فاصله طبقاتی به عنوان مهم‌ترین سیاست دولت در حوزه رفاه، افزایش ۳۸ درصدی شمار افراد بیمه شده و افزایش متوسط حقوق افراد تحت پوشش صندوق تأمین اجتماعی از ۱۴۰ هزار تومان به ۵۵۰ هزار تومان در سال ۸۹ دیگر مسئله‌ای بود که وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به آن اشاره کرد.
آقای بقایی معاون اجرایی رئیس‌جمهور هم با اشاره به نود سفر استانی دولت با بیش از بیست هزار مصوبه، گزارشی از این سفرها ارائه کرد.
معاون اجرایی رئیس جمهور گفت: هشتاد درصد مصوبات دور اول سفرهای استانی، ۵۲ درصد مصوبات دور دوم سفرها، و ۲۶ درصد مصوبات دور سوم سفرها کاملاً محقق شده و ۱۸ درصد از مصوبات دور اول، ۲۵ درصد از مصوبات دور دوم و ۲۳ درصد از مصوبات دور سوم سفرها در دست اجرا است. آقای بقایی با اشاره به بیش از چهارده هزار ملاقات مردمی رئیس جمهور و ۳۲ هزار ملاقات مردمی وزراء در ۳ دور سفرهای استانی گفت: حل مشکلات مردم، مهمترین هدف سفرهای استانی است.
آقای میرتاج‌الدینی معاون پارلمانی رئیس‌جمهور نیز در این دیدار با اشاره به همکاری دولت و مجلس، فضای کلی روابط قوای مقننه و مجریه را خوب خواند و نکاتی را برای بهبود روند این روابط بیان کرد.
خانم بداغی معان حقوقی رئیس‌جمهور نیز در گزارش خود به کارشناسی‌های حقوقی گسترده در دولت و کمیسیون‌های تخصصی برای رعایت موازین قانونی و حقوقی در مصوبات اشاره کرد و گفت: رعایت قانون، اصل اساسی در سیاست‌ها و اقدامات دولت به شمار می‌رود.
وزیر امور خارجه آخرین عضو هیأت دولت بود که در این دیدار ۳ ساعته گزارش داد. آقای صالحی اعلام کرد: با وجود همه تلاش‌های دشمنان، جمهوری اسلامی به یاری خداوند و با تدبیر مسئولان و ایستادگی ملت از موقعیت روزافزونی برخوردار است.

نوشته شده توسط در تاریخ دوشنبه, 29th آگوست 2011 | ۱۱۶۴بازدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.