شاعر سرود جمهوری اسلامی کیست؟
برای شعر این سرود در شورای سازمان که با حضور من و استاد اوستا، شاهرخی، باقری، سبزواری، معلم و… برگزار شد، شعر آقای باقری و سرود ملی ما مورد تایید قرار گرفت که تاکنون درجایی به آن اشاره نشده است، ولی من این نکته را در تذکره خلوت انس نوشته‌ام.

به گزارش ۵۹۸ ،مراسم بزرگداشت ساعد باقری یکشنبه شب (۱۳ مرداد)، با حضور جمعی از شاعران و هنرمندان کشور در تالار شهناز خانه هنرمندان برگزار شد.

عباس کی‌منش، ملقب به مشفق کاشانی، رئیس انجمن شاعران ایران در سخنرانی خود در این مراسم، سابقه آشنایی خود را با باقری از سال ۱۳۶۰ ذکر کرد و گفت: در آن سال‌ها من در شورای عالی شعر صدا‌و‌‌سیما مشغول فعالیت بودم. یادم هست که در آن سال‌ها دو برنامه رادیویی بر اساس آمار و بررسی‌های سازمان بسیار پرشنونده بود؛ یکی برنامه عرفانی مرحوم استاد شاهرخی و دیگری برنامه «در انتهای شب» که باقری به همراه سهیل محمودی، مرحوم سیدحسن حسینی و جمع دیگری از دوستان اجرا می‌کردند و این موضوع، مایه آشنایی من با ساعد باقری شد.

وی ادامه داد: بدون اغراق می‌گویم که در آن سال‌ها از حضور در کنار باقری نکته‌های زیادی آموختم که برای من همواره فراموش نشدنی است. به عنوان مثال یادم هست که در‌‌ همان سال‌ها در شورای عالی صدا‌و‌سیما این بحث مطرح بود که سرود ملی ایران که با شعر استاد حالت و موسیقی استاد بیگلری‌پور ساخته شده بود، به دلیلی طولانی بودن قابلیت اجرا در مراسم‌های رسمی را ندارد، لذا طی فراخوانی آهنگ سرود جدیدی را به فراخوان گذاشتند که در بین ۵۰ آهنگ رسیده، آهنگ دکتر منوچهر ریاحی که زمان آن ۵۹ ثانیه بود، مورد توجه قرار گرفت.

مشفق افزود: برای شعر این سرود در شورای سازمان که با حضور من و استاد اوستا، شاهرخی، باقری، سبزواری، معلم و… برگزار شد، شعر آقای باقری و سرود ملی ما مورد تایید قرار گرفت که تاکنون درجایی به آن اشاره نشده است، ولی من این نکته را در تذکره خلوت انس نوشته‌ام.

نوشته شده توسط در تاریخ سه‌شنبه, 6th سپتامبر 2011 | ۱۲۱۹بازدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.