دیدار شرکت‌کنندگان در اجلاس بین‌المللی بیداری اسلامی با ولی‌امر مسلمین

صدها عالم، دانشمند، روشنفکر، صاحب‌نظر، جامعه‌شناس و مورخ از کشورهای مختلف جهان به‌ویژه جهان اسلام، از صبح امروز با سخنان حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی، بررسی ابعاد مختلف بیداری اسلامی را در نخستین اجلاس بین‌المللی تهران آغاز کردند.

ولی‌امر مسلمین در سخنان خود در مراسم گشایش اجلاس، بیداری اسلامی و برانگیختگی و آگاهی امت اسلامی را درهم‌شکننده حصارهای استبداد و استکبار خواندند و ضمن بررسی هویت قیام‌ها و انقلاب‌های جاری در منطقه؛ به تبیین آسیب‌ها و خطرات پیش روی این حرکت عظیم و تشریح راه‌های فائق آمدن بر آسیب‌ها پرداختند و تأکید کردند: بیداری مبارک اسلامی با غافلگیر کردن شیاطین منطقه‌ای و جهانی، مهره‌های خطرناکی از جبهه‌ی دشمن ساقط کرده اما لازم است با توکل بر خدا، درس‌آموزی از تجربیات تاریخ معاصر جهان اسلام، و تکیه بر عقل و عزم و شجاعت، صحنه‌ی همچنان سیال تحولات منطقه را مدیریت کرد و به سرانجام رساند.
رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به اتکای تحولات بزرگ اجتماعی به پشتوانه‌های تاریخی و تمدنی، حضور شخصیت‌های فکری و جهادی جریان‌ساز در صحنه تحولات  صد و پنجاه سال اخیر کشورهای اسلامی و نیز ناکام ماندن تجربه‌های حکومتی وابسته به شرق و غرب را از عوامل مؤثر در شکل‌دهی اوضاع کنونی دانستند و خاطرنشان کردند: در این میان، پیروزی انقلاب اسلامی و تأثیر نظام ماندگار، مقتدر، شجاع و پیشروی جمهوری اسلامی در بیداری اسلامی، یقیناً فصل مهمی در تحلیل و تاریخ‌نگاری حقایق کنونی جهان اسلام است.
ایشان در تبیین هویت قیام‌ها و انقلاب‌های جاری در منطقه، حضور واقعی و عمومی مردم در میدان عمل و مبارزه و جهاد را مهم‌ترین عنصر تحولات جاری برشمردند و با اشاره به تفاوت‌های عمیق تحولات متکی بر مردم با دیگر تحرکات اجتماعی افزودند: تحولات متکی بر مردم همچون کلمه طیبه الهی است و حضور تعیین‌کننده مردم در آن، با ترسیم آینده‌ی مطلوب، اجازه انحراف و سازش با دشمن را به خواص  آلوده و عوامل نفوذی دشمن نمی‌دهد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به شکل‌گیری تدریجی سرّ مقدس انگیزه و عزم قیام در ذهنیت مردم مصر و متجلی شدن این انگیزه در حضور پرشکوه مردم دلاور با فرهنگ و پرافتخار مصر در میدان تحریر و دیگر میدان‌ها افزودند: این حکم الهی درباره مردم تونس، یمن، لیبی و بحرین نیز حاکم است.
رهبر انقلاب اسلامی، شعارها و رفتارهای مردم منطقه را نشان‌دهنده اصول، ارزش‌ها و اهداف انقلاب‌های جاری در منطقه خواندند و با استناد به این واقعیت، تأکید کردند: احیا و تجدید عزت و کرامت ملی پایمال شده بدست دیکتاتورهای فاسد و وابسته به آمریکا و غرب از اصول درجه اول انقلاب‌های کنونی است.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به شعارهای ملت‌ها، برافراشتن پرچم اسلام را به عنوان تجلی اعتقادات عمیق و دیرین مردم، از دیگر اصول انقلاب‌های کنونی دانستند و خاطرنشان کردند: ملت‌های منطقه بر این اعتقادند که برخورداری از امنیت روانی، عدالت، پیشرفت و شکوفایی جز در سایه شریعت اسلامی به دست نخواهد آمد.
ایشان، ایستادگی در مقابل نفوذ و سلطه خسارت‌بار و تحقیرآمیز آمریکا و اروپا و مبارزه با رژیم غاصب و دولت جعلی صهیونیستی را از دیگر اصول انقلاب‌های منطقه‌ای دانستند و به میهمانان نخستین اجلاس بین‌المللی بیداری اسلامی خاطرنشان کردند: غرب و صهیونیسم همه تلاش خود را برای انکار این اصول و اهداف بکار می‌برند اما واقعیت با انکار و تکذیب، دیگرگون نمی‌شود.
رهبر انقلاب با انتقاد شدید از سهم‌خواهی قدرت‌های خارجی در انقلاب‌های منطقه‌ای افزوند: سلطه‌طلبانی که  تمام توانایی خود را برای حفظ حکام مستبد و فاسد و وابسته بکار گرفتند اکنون حق ندارند خود را در پیروزی انقلاب‌ها سهیم بدانند.
ایشان در همین بحث، دخالت ناتو و امریکا را در لیبی، باعث نابود شدن زیر ساخت‌های این کشور و بروز ضایعه‌هایی بی‌جبران خواندند و افزودند: اگر این دخالت‌ها نبود ممکن بود مردم لیبی اندکی دیرتر پیروز شوند اما این همه مردم بیگناه کشته نمی‌شدند و همدستان قدیمی قذافی و دشمنان دیرین مردم لیبی، دیگر نمی‌توانستند مدعی حق دخالت در این کشور مظلوم و جنگ‌زده شوند. 
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در جمع‌بندی این بخش از سخنانشان درباره هویت انقلاب‌های جاری در منطقه تاکید کردند: مردم و نخبگان مردمی و کسانی که از مردم بر آمده‌اند، صاحبان این انقلاب‌ها، متعهد به حراست از آنها  و ترسیم‌کننده مسیر آینده و رو به تکامل این حرکات تاریخی هستند.
دومین بخش از سخنان رهبر انقلاب اسلامی در آغاز اجلاس بین‌المللی بیداری اسلامی به آسیب‌شناسی و بررسی خطرهای پیش روی تحولات منطقه اختصاص داشت.
ایشان با اشاره به شناخت و تجربیات موفق ملت ایران در رویارویی با اینگونه خطرها، آسیب‌های احتمالی بیداری اسلامی را به دوبخش تقسیم کردند: آسیب‌هایی که ناشی از ضعف‌های درونی است و خطرهای ناشی از برنامه‌ریزی مستقیم دشمنان.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، راحتی خیال ناشی از احساس پیروزی و درپی آن کم شدن انگیزه‌ها و سست شدن عزم‌ها را  نخستین خطر درونی بیداری اسلامی دانستند و افزودند: این خطر هنگامی مهیب‌تر می‌شود که برخی اشخاص در صدد غنیمت‌طلبی و تصاحبِ سهمِ ویژه برآیند .
رهبر انقلاب اسلامی، مرعوب شدن در مقابل هیمنه ظاهری مستکبران، اعتماد به دشمن و افتادن در دام لبخندها و وعده‌های او، عدم شناخت پیچیدگی‌های سلطه‌طلبان و غفلت از آنان، مغرور شدن، بروز اختلاف میان انقلابیون و بوجود آمدن رخنه در پشت جبهه مبارزه را از دیگر آسیب‌های درونی انقلاب‌ها بر شمردند و تأکید کردند: باید با همه توان از این آسیب‌ها گریخت و با در‌هم‌آمیختن شجاعت و تدبیر و حزم و اراده، همه ذخائر الهی را برای استمرار پیروزمندانه بیداری اسلامی بکار گرفت.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در تبیین دسته دوم آسیب‌های احتمالیِ انقلاب‌های ملت‌های منطقه، به برنامه‌ریزی دشمنان برای روی کار آوردن عناصر وابسته به امریکا و غرب اشاره کردند و افزودند: اگر این توطئه با هوشیاری مردم مواجه شود سلطه‌گران تلاش می کنند با سناریوهای مختلف، از جمله پیشنهاد مدل‌های حکومتی و قانون اساسی‌هایِ وابستگی‌ساز، راه‌های انحرافی دیگری را پیش پای ملت‌ها بگذارند .
رهبر انقلاب خاطر نشان کردند: نفوذ میان انقلابیون، تقویت مالی و رسانه‌ای یک جریان نامطمئن و به حاشیه راندن جریان‌های اصیل انقلاب از دیگر شیوه‌هایی است که دشمنان با بکارگیری آنها، سعی می‌کنند مجدداً بر اوضاع مسلط شوند.
ایشان خطاب به علما، اندیشمندان و صاحب‌نظران جهان اسلام  یاد آور شدند: اگر این تاکتیک‌ها نیز به نتیجه نرسد مستکبران معمولاً به روش‌هایی همچون بوجود آوردن هرج و مرج، ترور، ایجاد درگیری میان پیروان ادیان و قومیت‌ها و حتی ایجاد جنگ میان کشورهای همسایه روی می‌آورند و با تحریم و حصر اقتصادی، هجوم همه‌جانبه تبلیغاتی و رسانه‌ای، بدنام کردن نخبگان صالح و خریدن عناصر سست‌عنصر، سعی می‌کنند مردم را نومید و خسته کنند تا به شکست کشیدن انقلاب‌ها ممکن و آسان شود.
رهبر انقلاب اسلامی پس از تبیین آسیب‌ها و خطرات رویاروی انقلاب‌های منطقه‌ای، با استناد به تجربیات عینی ملت ایران و با اتکا به مطالعه دقیقِ فراز و نشیب‌هایِ دیگر کشورها، توصیه‌هایی را برای فائق آمدن به این آسیب‌ها و خطرات، در اختیار نخبگان دینی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی جهان اسلام قرار دادند.
توکل به خداوند، اعتماد و حسن ظن به وعده‌های مؤکد نصرت الهی، بکارگیری خرد و عزم و شجاعت، حضور مستمر در میدان، خسته نشدن از مجاهدت و فداکاری در راه خدا، پرهیز از غرور و غفلت، و حمد و شکرگزاری پروردگار مهم‌ترین فرازهای این بخش از سخنان رهبر انقلاب بود.
ایشان مکتوب کردن و اعلام صریح اصول، بازخوانی دائم آن‌ها، تنقیح شعارها و اصول و تطبیق آنها با مبانی و محکمات اسلام را مورد تأکید قرار دادند و افزودند: اهداف و خواسته‌هایی نظیر استقلال، آزادی، عدالت‌خواهی، تسلیم نشدن در مقابل استبداد و استعمار، نفی تبعیض‌های قومی، نژادی و مذهبی و نفی صریح صهیونیسم که ارکان نهضت‌های امروز کشورهای اسلامی است، همه و همه برگرفته از اسلام و قرآن است .
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای علما و اندیشمندان جهان اسلام را به داشتن حساسیت بالا و پایبندی کامل و دائم به اصول  دعوت کردند و افزودند: هرگز به امریکا و ناتو و لبخندها و وعده‌های ظاهر فریب رژیم‌های جنایتکاری همچون انگلیس، فرانسه و ایتالیا اعتماد نکنید و با رد نسخه‌های بیگانه، راه حل‌های مورد نیاز را از سرچشمه‌های فیاض اسلام بدست آورید.
پرهیز از اختلافات مذهبی، قومی، نژادی، قبیله‌ای و مرزی، توصیه مهم دیگر رهبر انقلاب اسلامی برای فائق آمدن نخبگان و ملت‌های مسلمان بر آسیب‌ها و خطرات بود.
ایشان در این زمینه به اندیشمندان و متفکران جهان اسلام تأکید کردند: تفاوت‌ها را به رسمیت بشناسید اما آنها را مدیریت کنید و بدانید که تفاهم میان مذاهب اسلامی کلید نجات است و کسانی که با تکفیر این و آن، به آتش تفرقه مذهبی دامن می زنند دانسته یا ندانسته  مزدور و عمله شیطانند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، مقاومت در برابر الگوهای تحمیلی از جمله الگوهای لائیک، لیبرالیسم غربی، ناسیونالیسم افراطی و گرایش‌های چپ مارکسیستی را از دیگر اقدامات لازم برای تداوم بیداری اسلامی دانستند و ضمن توصیه صاحب‌نظران جهان اسلام به کار پیچیده و دشوار نظام‌سازی، افزودند: باید هدف نهایی را امت واحده‌ی اسلامی و ایجاد تمدن اسلامیِ جدید، بر پایه دین و عقلانیت و علم و اخلاق، قرار دهیم.
ایشان آزادی فلسطین از چنگال درنده صهیونیسم را نیز هدفی بزرگ خواندند و افزودند: نسل جوان کشورهای اسلامی ظرفیت چنین کار بزرگی را داراست و باید روح اعتمادبه‌نفس را در او زنده کرد.
سخنان مهم رهبر انقلاب اسلامی در جمع صدها نفر از علما، دانشمندان، متفکران، جامعه‌شناسان و مورخان کشورهای مختلف بویژه جهان اسلام با تذکر دو نکته مهم پایان یافت: ۱- ضرورت حضور و نقش‌آفرینی قاطع مردم در مدیریت کشورها با اجرای نظام مردم‌سالاری اسلامی و ۲- لزوم مرزبندی دقیق میان اسلام‌گرایی با تحجر و افراط.
ایشان در باره نکته اول خاطرنشان کردند: ملت‌های انقلاب کرده خواستار نقش‌آفرینی آرایشان در مدیریت کشورها هستند و چون مؤمن به اسلامند بنابراین مطلوب آنان، نظام مردم‌سالاری اسلامی است یعنی نظامی که در آن حاکمان با آرای مردم برگزیده می‌شوند و ارزش‌ها و اصول حاکم بر جامعه، مبتنی بر معرفت و شریعت اسلامی است.  
رهبر انقلاب افزودند: البته نظام مردم‌سالاری اسلامی به اقتضای شرایط گوناگون کشورها، می‌تواند با شیوه‌ها و شکل‌های مختلف تحقق یابد و به هر حال باید کاملاً مراقب بود که این نظام با دمکراسی لائیک و لیبرال غربی که در مواردی ضد مذهب است اشتباه گرفته نشود.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای همچنین با اشاره به ضرورت مرزبندی کامل میان اسلام‌گرایی با قشری‌گری و تعصب‌های جاهلانه خاطرنشان کردند: افراط‌های مذهبی که غالباً با خشونت کور همراه است عامل عقب‌ماندگی و دور شدن از هدف‌های والای انقلاب و بیداری اسلامی است  که این مسئله نیز به نوبه خود مایه جدا شدن مردم و در نتیجه شکست انقلاب خواهد بود.
رهبر انقلاب اسلامی در جمع‌بندی سخنانشان، بیداری اسلامی را واقعیتی فراگیر در فضای عمومی منطقه خواندند و با تأکید بر لزوم مدیریت صحنه همچنان سیال تحولات منطقه‌ای افزودند: تقوا در معنای والا و گسترده و عمیقش، سر پیچیدن از فرمان‌بری کافران و منافقان، و توکل و اعتماد به خداوند، دستورالعمل کارساز پروردگار برای همیشه و به‌ویژه این برهه‌ی حساس و سرنوشت‌ساز امت اسلام است که عمل به آن، بیداری مبارک اسلامی به فضل الهی به سرانجام تاریخ‌ساز خود خواهد رساند.
در پایان سخنان رهبر انقلاب اسلامی در نخستین اجلاس بین‌المللی بیداری اسلامی، ایشان با حضور در جمع نخبگان و متفکران از نزدیک با آنان دیدار و گفتگو کردند.
نوشته شده توسط در تاریخ شنبه, 17th سپتامبر 2011 | ۱۱۸۱بازدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.