دیدار کارگزاران حج با رهبر انقلاب

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر انقلاب اسلامی صبح امروز در دیدار دست‌اندرکاران حج امسال، حج را فرصتی بسیار گرانبها و ارزشمند برای ارتباط با امت اسلامی و بهره‌مندی معنوی خواندند و با اشاره به تلاش دشمنان برای اختلاف‌افکنی و

مقابله با موج بیداری اسلامی در مراسم حج ، تنها راه غلبه بر این توطئه را نزدیک‌تر شدن دل‌ها و تقویت همدلی دانستند، ایشان همچنین در ادامه با اشاره به فساد بانکی اخیر در کشور، علت وقوع این سوء استفاده را عمل نکردن مسئولان به توصیه‌های مؤکد چند سال پیش رهبری در خصوص مقابله با فساد اقتصادی توصیف و تأکید کردند: مسئولان قضایی ضمن پیگیری قوی، دقیق و عاقلانه قضیه و اطلاع‌رسانی مناسب به مردم، باید دست‌های خائن را قطع کنند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای حج را یکی از رموز اساسی اسلام و میهمانی بزرگ الهی در مرکز عظمت و قدرت و جمال و کرَم توصیف کردند و افزودند: باید در بُعد عمومی و بین‌المللی حج، همدلی و تقویت پیوندهای اسلامی بدون در نظر گرفتن ملیت‌ها، قومیت‌ها و مذهب‌ها مورد توجه جدی قرار گیرد و از این فرصت برای نزدیک‌تر شدن دل‌ها استفاده شود.
ایشان یکی از ویژگی‌های بارز حج امسال را، بیداری اسلامی در منطقه بویژه مصر، تونس، یمن و بحرین دانستند و تأکید کردند: با توجه به این رویداد مهم، امسال توطئه ایجاد اختلاف و بدبینی و تحریک احساسات میان امت اسلامی، برجسته‌تر خواهد بود و تنها راه غلبه بر این توطئه نزدیک‌تر شدن دل‌ها و تقویت همدلی است.
رهبر انقلاب اسلامی با تأکید بر اینکه مسلمانان یک تن واحد هستند، افزودند: حجاج ایرانی باید با چنین نگاه عمومی و جهانی در حج حضور یابند و تجربیات سی ساله خود در مبارزه با استکبار و معاندین را در اختیار ملت‌های تازه انقلاب کرده، قرار دهند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، رفتار خوب و همراه با ادب و احترام را از دیگر نکات ضروری برای حجاج ایرانی برشمردند و خاطرنشان کردند: حج فرصتی گرانبها برای پاکیزه شدن از آلودگی‌های دنیا و مجموعه‌ای از فرائض است که باید ضمن قدر دانستن این مراسم عظیم و کم‌نظیر، در حفظ ذخایر معنوی بدست آمده آن هم همت کرد.
ایشان زائران بیت‌الله‌الحرام را به آماده‌سازی درونی خود، قبل از سفر حج و آماده شدن برای این میهمانی الهی توصیه کردند و افزودند: حاجی ایرانی باید با رفتار خود در حج، ملت، کشور و نظام جمهوری اسلامی ایران را در چشم دنیا سربلند کند.
رهبر انقلاب اسلامی حجاج را به پرهیز از رفتارهای سبک توصیه و خاطرنشان کردند: یکی از این رفتارهای سبک، عطش بازارگردی است که علاوه بر اینکه ارز کشور را برای خرید کالاهای بی‌کیفیت به هدر می‌دهد، فرصت ارزشمند عبادت و بهره‌مندی معنوی را نیز از بین می‌برد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با تأکید بر این که خرید سوغات باید در حد ضرورت باشد، خاطرنشان کردند: برخی افراد در اقدامی پسندیده سوغات خود را قبل از سفر حج، از بازار داخل و کالاهای خوب و با کیفیت ایرانی تهیه می‌کنند تا بتوانند در ایام حج بیشترین بهره‌مندی معنوی را از این فرصت کم نظیر داشته باشند.
ایشان در پایان این بحث افزودند: معارف دینی، قرآن، سنت و اهل بیت، سرمایه‌های معنوی ما هستند که اگر از آنها استفاده شود، زمینه پیشرفت و سعادت بوجود می‌آید و اگر انسان خود را از این سرمایه‌ها محروم کند، قطعاً ضرر خواهد کرد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در ادامه با اشاره به توصیه‌های مؤکد خود به مسئولان، در سال‌های گذشته بویژه در فرمان ده سال قبل برای مبارزه با فساد اقتصادی خاطرنشان کردند:اگر چه مسئولان از مقابله با فساد اقتصادی استقبال کردند اما اگر به این توصیه‌ها عمل می‌شد، هیچگاه دچار چنین حوادثی همچون فساد بانکی اخیر نمی‌شدیم.
ایشان افزودند: وقوع چنین مسائلی، ذهن و دل مردم را مشغول، و دل بسیاری را نیز می‌شکند و آیا این سزاوار است که بخاطر عمل نکردن مسئولان، مردم به سبب این حوادث ناراحت شوند و حتی برخی امید خود را از دست بدهند.
رهبر انقلاب اسلامی خاطرنشان کردند: از همان سال‌های قبل بارها گفته شد که نباید بگذاریم فساد ریشه‌دار شود زیرا با گذشت زمان، ریشه‌کنی آن بسیار مشکل می‌شود و سرمایه‌گذار پاکدامن و صادق را نیز مأیوس می‌کند، اما متأسفانه عمل نشد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اطمینان‌بخشی به مردم در خصوص عزم سه قوه برای مقابله با این حادثه و پیشگیری از حوادث مشابه، افزودند: البته عده ای می‌خواهند از این ماجرا برای زیر سؤال بردن مسوولان استفاده کنند، در حالیکه مسئولان در دولت، مجلس و قوه قضائیه مشغول انجام وظیفه خود هستند.
ایشان با اشاره به اطلاع‌رسانی که در روزهای گذشته در خصوص این حادثه انجام گرفته است، خاطرنشان کردند: رسانه‌ها بیش از این نباید به جنجال و هیاهو درباره این ماجرا ادامه دهند، بلکه باید به مسئولان اجازه دهند تا عاقلانه، مدبرانه، قوی و با دقت قضایا را پیگیری و بررسی کنند.
رهبر انقلاب اسلامی تأکید کردند: ادامه هیاهو و جنجال، بخصوص اگر عده‌ای بدنبال استفاده‌های دیگر از این مسائل باشند، به صلاح نیست و همه باید مراقب باشند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای افزودند: مردم بدانند که مسئولان، این ماجرا را تا آخر پیگیری خواهند کرد و دست‌های خائن قطع خواهد شد.
ایشان با توصیه مؤکد به قوه قضائیه برای اطلاع‌رسانی مناسب به مردم در خصوص پیگیری این پرونده تأکید کردند: دستگاه قضایی نباید به افراد بدکاره، خرابکار و مفسد ترحم کند.
در ابتدای این دیدار، حجت‌الاسلام‌و‌المسلمین قاضی‌عسگر نماینده ولی‌فقیه و سرپرست زائران ایرانی در گزارشی از فعالیت‌های بعثه مقام معظّم رهبری برای برگزاری هر چه با شکوه‌تر حج، ارتقاء و تنوع‌بخشی برنامه‌های آموزشی حجاج، راه‌اندازی آموزش مجازی، انتشار فصل‌نامه‌های تخصصی حج، چاپ قرآن‌های نفیس همراه با ترجمه برای حجاج، استفاده از ظرفیت‌های صداوسیما، برگزاری آزمون برای انتخاب روحانیون و معین‌های جدید کاروان‌ها، تشکیل اتاق فکر، و استفاده بیش از پیش از دیپلماسی حج، از جمله اقدامات انجام گرفته است.
آقای لیالی رئیس سازمان حج و زیارت نیز در گزارشی از قدامات اجرایی حج گفت: امسال ۹۷ هزار زائر در قالب ۵۸۸ کاروان و با استفاده از دو شرکت هواپیمایی ایرانی، به مکه و مدینه انتقال خواهند یافت و محل اسکان زائران ایرانی در مکه نسبت به سال‌های قبل، به مسجدالحرام نزدیک‌تر شده است.
نوشته شده توسط در تاریخ دوشنبه, 3rd اکتبر 2011 | ۱۱۵۷بازدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.