بیانات در اجتماع مردم گیلان‌غرب

بسم‌اللَّه‌الرّحمن‌الرّحیم‌

و الحمد للَّه ربّ العالمین و الصّلاه و السّلام على سیّدنا و نبیّنا ابى‌القاسم المصطفى محمّد و على ءاله الأطیبین الأطهرین المنتجبین الهداه المهدیّین المعصومین‌ سیّما بقیّهاللَّه فى الأرضین‌.

خداى متعال را بسیار سپاسگزارم که عمرى داد و توانستیم بار دیگر این شهر مقاوم و مردم غیور و عزیز آن را از نزدیک زیارت کنیم. حقاً در دوران دفاع مقدس، این شهر امتحان خوبى پس داد. جوانان عزیزى که امروز در مجموعه‌ى مردم گیلانغرب و مجموعه‌ى شهرستان زندگى میکنند، باید به خود ببالند که پدران آنها، مادران آنها، گذشتگان آنها یک چنین عظمت و شکوهى را در یک دورانِ بسیار سخت از خود نشان دادند. من آن روزها چند بار به گیلانغرب آمدم؛ هم در خود شهر، هم در ارتفاعات نزدیک به این شهر – منطقه‌ى کوه‌هاى برآفتاب و مناطق استقرار نیروهاى خودمان – و غربت نیروهاى مدافع را در این منطقه به چشم دیدم؛ لیکن با همه‌ى این غربت، نشانه‌هاى شجاعت و دلاورى این مردم هم آشکار بود. شهرى که نه فقط به وسیله‌ى بمباران، بلکه به وسیله‌ى تهاجم زمینى هم تهدید میشد، توانست بایستد، مقاومت کند و مردم، شهر را تخلیه نکنند. این یادبود بسیار عظیمى است از آن دوران سخت، و واقعاً جاى افتخار دارد.

بعضى از شما جوانهاى عزیز در ایام جنگ نبودید، بعضى کودکان خردسالى بودید. من نمیخواهم بگویم جوانهاى ما به کار پدران خود و گذشتگان خود ببالند – اگرچه جاى بالیدن و افتخار کردن هست – میخواهم این نکته را عرض بکنم که جوانِ امروز بداند در یک چنین فضائى، در یک چنین منطقه‌اى، با یک چنین خاندانهائى، پرورش یافته است.

درست است که امروز دفاع از مرزهاى جغرافیائى نیست، دوران جنگ مسلحانه‌ى دفاع از کشور امروز در اینجا مطرح نیست، اما دفاع از مرزهاى هویت ملى چرا؛ این مطرح است؛ دفاع از مرزهاى شخصیت دینى و اسلامى چرا؛ دفاع از مرزهاى عقیدتى چرا؛ اینها هست. همه‌مان مسئولیم. جوانِ امروز اگر در آن دوره نبوده است تا در مقابل دشمن بایستد و از هجوم او ممانعت کند و از خانه‌ى خود و شهر خود دفاع کند، امروز میتواند در میدان شرف و افتخارِ دفاع از شخصیت ملى، از عزت ملى، از هویت ملى، از عقیده‌ى مستحکم اسلامى نقش ایفاء کند. دختران و پسران جوان، زنان و مردان مؤمن، در این منطقه‌ى دفاعىِ حساسِ کنونى، همه میتوانند نقش ایفاء کنند. این روحیه باید حفظ شود. مسئولان این منطقه باید توجه کنند که یک چنین زمینه‌ى با ارزش انسانى و معنوى و روحى در این منطقه وجود دارد؛ همچنان که زمینه‌هاى مادى وجود دارد.

من در کرمانشاه گفتم، به شما هم عرض میکنم؛ این منطقه، منطقه‌ى مستعدى است؛ از لحاظ آب، از لحاظ خاک، از لحاظ آب و هوا، از لحاظ جهات گوناگون، استعدادهاى بالفعل‌نشده‌اى وجود دارد؛ آن وقت همان طور که امام جمعه‌ى محترم شما الان گفتند و درست گفتند – و من خوشم آمد از این که امام جمعه نیازهاى مردم را، نیازهاى شهر را، مسئله‌ى خود بداند و دنبال کند – نرخ بیکارى بالاست و علاوه‌ى بر آن، عوارض بیکارى، یعنى چیزهائى از قبیل اعتیاد، در این منطقه وجود دارد.

من میخواهم از جوانها اظهار توقع کنم. جوانهاى عزیز! با بروز و رواج اعتیاد در جامعه‌تان مبارزه کنید؛ با رسوخ فرهنگهاى فسادانگیز در جامعه‌تان مبارزه کنید. امروز شما مرزدارانِ منطقه‌ى دفاع مقدسِ از عقیده و عمل و رفتار اجتماعى هستید؛ همچنان که همه‌ى ملت ایران مدافعانِ از هویت ملى و از شخصیت عظیم ملت ایران هستند.

مسئولان هم بایستى ان‌شاءاللَّه به فکر باشند. ما در این سفر اطلاعات خودمان را تکمیل کردیم. مسئولین هم ان‌شاءاللَّه مى‌آیند، با آنها هم در میان گذاشته خواهد شد. به قدرى که براى دولت امکان باشد، توانائى داشته باشد، قطعاً خدمات لازم ارائه خواهد شد.

یکى از چیزهائى که در حفظ همین مرز هویت ملى تأثیر زیاد دارد، عبارت است از حفظ خاطرات آن دوران دفاع مقدس و دوران باشکوه. این که در شهر شما یک بانوى مسلمان و شجاع در مقام دفاع میتواند سرباز دشمن را اسیر کند و نیروى مهاجم را به خاک و خون بکشد، این را نگه دارید و براى خودتان حفظ کنید. این که این شهر توانسته است در سخت‌ترین شرائط در مقابل تهاجم دشمن بایستد، این را براى خودتان نگه دارید و حفظ کنید. البته براى گیلانغرب حفظ خاطرات دوران دفاع مقدس لازم است؛ عیناً حفظ این خاطرات، براى مردم قصر شیرین، براى مردم اسلام‌آباد غرب لازم است. در آن مناطق هم مردان و زنان مدافع و مبارزى حضور داشتند، تلاش کردند و با همه‌ى وجود در مقابل دشمن ایستادند. این حفظ هویت اسلامى ملت ایران آنقدر اهمیت دارد که براى آن، مردان بزرگ، دانشمندان بزرگ، مجاهدان بزرگ، شخصیتهاى برجسته باید احساس مسئولیت کنند.

شما ببینید امروز دنیاى استکبار همه با هم یکى شدند، جمع شدند، براى اینکه این هویت را انکار کنند؛ براى اینکه هویت اسلامى ملت مبارز و قهرمان ایران را به انزوا بکشانند. هر کس امروز عرصه‌ى سیاستهاى بین‌المللى و بازى‌هاى بین‌المللى را در مقابل چشم داشته باشد، ببیند مستکبرین در آمریکا، در اروپا، در کشورهاى وابسته‌ى به آنها، براى در هم شکستن مقاومت ملت ایران دارند خودشان را میکُشند، یقه میدرانند، شاید بتوانند ملت ایران را وادار به عقب‌نشینى کنند، میفهمد که این ایستادگى عمومى مردم بر سر آرمانها و ارزشهاى انقلاب چقدر ارزشمند و مهم است.

هر چند صباحى یک بار سیاستگذارانشان، طراحانشان – به قول خودشان – در اتاقهاى فکر مى‌نشینند و علیه نظام جمهورى اسلامى و ملت ایران یک طرحى میریزند؛ اما خداى متعال این طرحهاى عقیم را خنثى میکند. در این چند روز اخیر، در همه‌ى مطبوعات و رسانه‌هاى تصویرى و صوتى و مکتوب و غیره – که وابسته‌ى به شبکه‌ى صهیونیستى بین‌المللى بود – هیاهو و جنجال کردند، یک تهمت بى‌معنى و مهملى را به چند نفر ایرانى در آمریکا نسبت دادند، این را بهانه‌اى قرار دادند براى اینکه جمهورى اسلامى را به عنوان مدافع تروریسم مطرح کنند! نگرفت، نمیگیرد. اینگونه توطئه‌ها مرتب و پى‌درپى از سوى آنها انجام میگیرد، اما بى‌فایده و بى‌اثر.

میگویند میخواهیم ایران را منزوى کنیم؛ اما خودشان منزوى شدند. امروز در میان ملتها، هیچ دولتى در دنیا به قدر آمریکا منفور نیست. امروز آمریکا منفورترین دولتها و رژیمها در چشم ملتهاى منطقه است. شما منزوى هستید که منفورید.

رئیس جمهور آمریکا دو سال قبل به مصر رفت تا یک مقدار تملق اسلام و مسلمانها بکند، بلکه بتواند افکار عمومى دنیاى اسلام را به خودش متوجه و منعطف کند. نتیجه چه شد؟ یک اقلیت کوچک – یعنى گروه حاکم؛ همین حسنى مبارک معزولِ برکنار شده – طرفدارى کردند، اما عموم ملت مصر و عموم ملتهاى منطقه فریب این ظاهرسازى را نخوردند. امروز شما مى‌بینید شعار ضد آمریکا در همان کشورها برپاست.

رئیس جمهور آمریکا به کشور افغانستان – که کشور تحت اشغال آنهاست و صد و چند ده هزار نیروى آمریکائى و ناتو در افغانستان هستند – سفر میکند، اما جرأت نمیکند از پایگاه بگرام، که پایگاه آمریکائى است، خارج شود؛ با هیچکدام از رجال سیاسى افغانستان در کابل  و غیر کابل نتوانست ملاقات کند؛ رفت به پایگاه، از پایگاه آمد بیرون! شما از اکثریت مردم میترسید، از اکثریت ملتها میترسید. امروز شما از اکثریت ملت خودتان در آمریکا هم میترسید؛ نشانه‌اش این حرکت و جنبش وال استریت است که به نیویورک محصور نماند؛ در شهرهاى متعدد دیگر در آمریکا مردم اظهار نفرت میکنند. پس شما منزوى هستید.

براى اینکه جمهورى اسلامى را منزوى کنند، «ایران‌هراسى» را عمومى کنند، مرتباً حرف پشت سر حرف مى‌آورند. نه؛ ایران طرفدار ملتهاست، طرفدار مظلومین است. جمهورى اسلامى با ظلم مخالف است، با ظالم مبارزه میکند، در مقابل زورگوئى و زیاده‌خواهى ظالمان و مستکبران هم با همه‌ى وجود مى‌ایستد و عقب‌نشینى نمیکند. براى همین است که ملتها هر جائى که جمهورى اسلامى را میشناسند، به جمهورى اسلامى علاقه‌مندند، طرفدار جمهورى اسلامى‌اند، شعارهاى جمهورى اسلامى براى آنها دلنشین است؛ بعکسِ شما سران رژیم ایالات متحده‌ى آمریکا، که در عراق منفورید، در افغانستان منفورید، در مصر منفورید، در تونسِ بعد از انقلاب منفورید، در لیبى که نیروهاى نظامى وارد کردید و تحرک نظامى دارید، منفورید؛ حتّى در اروپا منفورید.

چند سال قبل در یکى از کشورهاى اروپائى طبق معمول یک اقلیتى نشستند جایزه‌ى صلح نوبل را براى رئیس جمهور فعلى آمریکا تصویب کردند – اینها یک اقلیتى بودند؛ انگیزه‌هاى سیاسى، روابط سیاسى بر این کار آنها حاکم بود – بعد رئیس جمهور آمریکا رفت که جایزه را بگیرد، مردم همان کشور علیه رئیس جمهور تظاهرات کردند! شما با اقلیتها هستید، شما با مجموعه‌هاى یک درصدى هستید، مجموعه‌هاى عظیمِ نود درصدى مردم با شماها مخالفند؛ این درست نقطه‌ى مقابل جهتگیرى و حرکت جمهورى اسلامى است. لذا دشمن با تلاش خود، با فعالیت خود، با جان کندن خود، در مبارزه‌ى با ملت ایران به جائى نمیرسد و ایستادگى ملت، ایستادگى جوانان ما براى حفظ هویت ملى و شخصیت اسلامى‌شان، بر همه‌ى این تلاشها فائق مى‌آید. و من از شما جوانهاى عزیز میخواهم قدر این وضعیت را بدانید و خودتان را روزبه‌روز براى آینده‌ى پرافتخارِ سربلند آماده‌تر کنید.

خوشبختانه امروز میدان علم باز است، میدان فعالیتهاى فناورى باز است؛ مسئولین کشور میدانهاى اقتصادى را هم باید باز کنند تا جوانهاى این کشور با اعتماد به نفس وارد میدانهاى گوناگون بشوند. این کشور مال شماست. نسل ما آنچه که در توان داشته است، در طول سالهاى متمادى انجام داده است. امروز کشور مال جوانهاست، متعلق به جوانهاست. در بخشهاى گوناگون، جوانها باید خودشان را آماده نگه دارند. با نفوذ دشمنان، با تأثیر فرهنگى دشمنان، با عوامل سست‌کننده‌اى که دشمن در جامعه تزریق میکند، شما جوانها مقابله و مبارزه کنید. اسلام را به عنوان نجاتبخش مادى و معنوى بدانید و بشناسید.

پرچم اسلام ان‌شاءاللَّه همه‌ى این منطقه را نجات خواهد داد. امروز ما داریم مشاهده میکنیم که روزبه‌روز نهضت اسلامى در این منطقه‌ى عظیم اسلامىِ خاورمیانه رو به گسترش است؛ دشمن در حال انزواست، در حال عقب‌نشینى است و حرکت اسلامى على‌رغم حرکتى که دشمن براى خاموش کردن آن میکند، در راه پیشروى است.

من تردیدى ندارم که آینده متعلق به اسلام است، آینده در قلمرو اسلام است و شما جوانها ان‌شاءاللَّه به توفیق الهى آن روزى را که پرچم اسلام در همه‌ى این مناطق به اهتزاز دربیاید و یک مجموعه‌ى متحد اسلامىِ مقتدر و باعزت تشکیل بشود، خواهید دید.

من مجدداً ابراز خرسندى میکنم از حضور در میان مردم عزیز گیلانغرب و همچنین مردم اسلام‌آباد و قصرشیرین که زحمت کشیدند تشریف آوردند و در این اجتماع، بعضى حضور دارند. همچنین عذرخواهى میکنم اگر نتوانستم به شهرهاى دیگر بروم. فرصتها و امکانات محدود است؛ اگرچه میل ما و ارادت ما به مردم این مناطق، یک ارادت همگانى است.

پروردگارا! به محمد و آل محمد، ما را به خدمتگزارىِ واقعى و مخلصانه براى این ملت موفق بفرما. پروردگارا! دشمنان این ملت را مغلوب و منکوب کن. پروردگارا! آرزوهاى بزرگ و آرمانهاى والاى این ملت را برآورده بفرما. قلب مقدس ولى‌عصر (ارواحنا فداه) را از همه‌ى ما راضى و خشنود کن. ارواح طیبه‌ى شهدا و روح مطهر امام بزرگوار را از ما راضى کن.

والسّلام علیکم و رحمهاللَّه و برکاته‌

نوشته شده توسط در تاریخ شنبه, 15th اکتبر 2011 | ۱۲۲۶بازدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.