اقامه نماز جمعه تهران به امامت حضرت آیت‌الله خامنه‌ای

همزمان با ایام‌الله دهه فجر و در آستانه سی و سومین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر انقلاب اسلامی در نماز جمعه پرشکوه تهران، با ارائه تحلیل جامعی از دستاوردهای انقلاب اسلامی، مطالب مهمی در خصوص مسایل داخلی، تهدیدات دشمنان، اوضاع منطقه و جهان و همچنین انتخابات نهمین دوره مجلس بیان کردند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در مقدمه خطبه اول با گرامیداشت دهه مبارک فجر و سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، شکر برای این نعمت بزرگ الهی را لازم دانستند و افزودند: در این ایام باید از ملت ایران نیز تشکر کرد که در ۳۳ سال گذشته، از خود وفاداری، ایثار، شجاعت، جوانمردی، بصیرت و حضور دائمی در صحنه نشان دادند.
ایشان همچنین با اشاره به حال و هوای متفاوت دهه فجر امسال بدلیل انقلاب‌های پیروز منطقه بویژه در تونس، مصر و لیبی، خاطرنشان کردند: این تحولات، برای ملت ما مژده بزرگ و حادثه شیرین و مبارکی است و ملت ایران با پیروزی این انقلاب‌ها، بطور نسبی از غربت در آمد.
رهبر انقلاب اسلامی در ادامه به خطوط اساسی و دستاوردهای انقلاب اسلامی اشاره کردند و افزودند: انقلاب، رژیم ضداسلام و دیکتاتور و مستبد را از بین برد و رژیمی اسلامی و مردم‌سالار بر سرکار آورد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، از بین رفتن وابستگی و جایگزینی استقلال همه‌جانبه، از بین رفتن اختناق نفس‌گیر و حاکمیت فضای آزادی، رهایی از تحقیرشدگی تاریخی و بدست آوردن عزت ملی، از بین رفتن ضعف نفس و خود کم‌بینی و حاکم شدن روحیه اعتماد به نفس ملی را از دستاوردهای مهم انقلاب اسلامی برشمردند و تأکید کردند: یکی دیگر از دستاوردهای انقلاب، تبدیل شدن ملت ایران، از ملتی منزوی و بی‌نقش در مسائل سیاسی و کشور، به ملتی آگاه و دارای تحلیل سیاسی و تأثیرگذار در مسایل کشور است.
ایشان با تأکید بر اینکه این دستاوردها و خطوط اساسی انقلاب نهادینه شده است، خاطرنشان کردند: امروز شعارهای انقلاب همان شعارهای روزهای اول انقلاب و این نشان‌دهنده سلامت انقلاب است.
رهبر انقلاب اسلامی افزودند: شعارهای انقلاب همچون علامت اشاره به سمت اهداف انقلاب هستند و هنگامی که شعارها تغییر نکرده باشند، این به معنای منحرف نشدن مسئولان و مردم از صراط مستقیم انقلاب اسلامی است.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای بعد از برشمردن برخی دستاوردهای مهم انقلاب اسلامی، به بیان  برخی نقاط قوت و همچنین نقاط ضعف پرداختند و تأکید کردند: ما ضمن تقویت نقاط قوت، نباید نقاط ضعف را پنهان کنیم بلکه باید با برطرف کردن ضعف‌ها، از نهادینه شدن آنها جلوگیری کنیم.
ایشان خاطرنشان کردند: در حرکت ۳۳ ساله انقلاب اسلامی، افت و خیز بوده اما حرکت به سمت اهداف اصلی، هیچگاه متوقف نشده و همواره ادامه داشته است.
رهبر انقلاب اسلامی، غلبه بر چالش‌ها را یکی از نقاط قوت بسیار مهم انقلاب اسلامی برشمردند و افزودند: از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی، قدرت‌های جهانی همواره تلاش داشتند تا با مانع‌تراشی‌های فراوان همچون تحمیل جنگ هشت ساله، انجام اقدامات تروریستی، و تحریم‌ها، حرکت ملت ایران را متوقف کنند و انقلاب اسلامی را به زانو در آورند و ملت را پشیمان کنند اما، با وجود همه این چالش‌ها، نظام اسلامی راه خود را با قوت ادامه داده و بر آنها غلبه کرده است. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای گسترش کیفی و کمی خدمات درجه اول به مردم، در سراسر کشور را از دیگر نقاط قوت نظام اسلامی دانستند و با اشاره به پیشرفت‌های علمی خاطرنشان کردند: پیشرفت‌های علمی و فناوری، یکی دیگر از نقاط قوت بسیار مهم است زیرا علم زمینه‌ساز اقتدار و پایه پیشرفت همه جانبه کشور است.
ایشان، پیشرفت‌های علمی ۳۳ ساله کشور را حیرت‌آور توصیف کردند و افزودند: این پیشرفت‌های علمی در عرصه‌های مختلف بوده اما برخی از آنها همچون فناوری هسته ای بیشتر معروف شده است.
رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به پیشرفت‌های علمی شگفت‌آور در بخش‌های هوا- فضا، پزشکی، رادیو داروها، زیست‌فناوری، نانوفناوری، سلول‌های بنیادی و شبیه‌سازی،  داروهای ضدسرطان، ساخت ابر رایانه‌ها، و انرژی‌های نو، تأکید کردند: معتبرترین مراکز علمی دنیا، این پیشرفت‌ها را تأیید کرده‌اند و بر اساس گزارش سال ۲۰۱۱ میلادی یکی از این مراکز معتبر علمی، رشد علمی ایران سریع‌ترین رشد علمی در دنیا بوده است.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای افزودند: بر اساس همین گزارش، رتبه علمی ایران در منطقه، رتبه اول و در دنیا، هفدهم است.
ایشان خاطرنشان کردند: بر اساس سند چشم‌انداز ما باید در سال ۱۴۰۴، به رتبه اول علمی منطقه دست پیدا می‌کردیم اما اکنون، سال‌ها زودتر از پیش‌بینی‌ها به این رتبه رسیده‌ایم.
رهبر انقلاب اسلامی، پیشرفت‌های کشور در ایجاد زیرساخت‌های فنی و مهندسی صنعتی، راه‌ها و ارتباطات، مخابرات و صنعت را از دیگر نقاط قوت نظام اسلامی برشمردند و خاطرنشان کردند: با وجود این پیشرفت‌های عظیم، گزارش‌های خوب و روشنی از این پیشرفت‌ها به مردم داده نمی‌شود که جای تأسف دارد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، انتقال ارزش‌های انقلاب اسلامی به نسل‌های دوم و سوم را از دیگر نقاط قوت نظام اسلامی دانستند و افزودند: گواه آشکار این موضوع، دانشمندان شهید مصطفی احمدی روشن و رضایی نژاد هستند، که با اینکه دوران انقلاب و امام و دوران جنگ را درک نکرده بودند اما با درک وظایف انقلابی و اسلامی به درجات عالی علمی نیز رسیدند و با وجود مورد تهدید بودن، به راه خود ادامه دادند.
ایشان با تأکید بر اینکه شهیدان احمدی روشن و رضایی نژاد نسل سوم انقلاب بودند، خاطر‌نشان کردند:‌ حرکت عظیم جوانان، بعد از شهادت شهید احمدی روشن، در اعلام آمادگی برای ادامه مسیر علمی این شهید، حرکتی بسیار مهم و نمونه دیگری از انتقال ارزش‌ها به نسل سوم است.
رهبر انقلاب اسلامی افزودند: البته در کنار این رویش‌ها، توبه کار و پشیمان از انقلاب هم داشتیم اما رویش‌ها بیشتر از ریزش‌ها بوده است.
ارتقای جهش‌وار ملت ایران در اثرگذاری در مسائل منطقه و حتی جهان، بنیه قوی و ساخت مستحکم کشور و نظام در مواجهه با دشمنی‌ها، و ارتقای کمی و کیفی دانشگاه‌ها و حوزه‌های علمیه، از دیگر نقاط قوتی بودند که رهبر انقلاب اسلامی به آنها اشاره کردند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای بعد از بیان این نقاط قوت، تأکید کردند: همه این پیشرفت‌های علمی، اجتماعی و فنی در شرایط تحریم همه‌جانبه محقق شده که این، موضوع مهمی است و امیدها را افزایش می‌دهد.
ایشان در ادامه به برخی نقاط ضعف نیز اشاره کردند و افزودند: یکی از این ضعف‌ها، گرایش برخی مسئولان به دنیاطلبی، مادی‌گرایی، ثروت، تجمل، تشریفات و اشرافی‌گری است که نتیجه این گرایش نیز، گسترش این روحیه در میان مردم و جامعه است.
رهبر انقلاب اسلامی با اظهار تاسف از وجود روحیه اسراف و مصرف‌زدگی در جامعه تأکید کردند: باید تلاش شود تا مصرف‌زدگی و حرص به دنیا کاهش پیدا کند و این نقیصه از جامعه برطرف شود.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای نبود پیشرفت مطلوب و مورد توقع در اخلاق، معنویت و تزکیه نفس بموازات پیشرفت‌های علمی و محقق نشدن عدالت اجتماعی مورد نظر اسلام را از دیگر نقط ضعف دانستند که باید برای رفع آنها همت و تلاش بیش از پیش شود.
ایشان وظایف مسئولان و  مردم برای ادامه حرکت در مسیر اهداف انقلاب اسلامی و رسیدن به آرمان‌ها را نیز یادآور شدند و افزودند : یکی از مهم‌ترین وظایف ، مسئولیت‌پذیری بخصوص در میان مسئولان است.
رهبر انقلاب اسلامی خاطرنشان کردند: مسئولان و خدمتگزاران مردم در دولت، مجلس و قوه قضاییه نباید تقصیرها را به گردن یکدیگر بیاندازند زیرا وظایف رهبری، قوا و دستگاه‌ها در قانون اساسی مشخص شده است و هر یک از مسئولان باید بر اساس وظایف قانونی خود، مسئولیت‌پذیر باشند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای افزودند: حتی اگر اشکالی متوجه رهبری نیز بود، رهبری باید متواضعانه آن اشکال را قبول و سعی کند، آن را برطرف نماید.
غافل نشدن از مسائل و ارزش‌های اصلی بدلیل سرگرم شدن به فرعیات، و حفظ اتحاد و همدلی، از دیگر نکاتی بودند که رهبر انقلاب اسلامی به مسئولان گوشزد کردند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای تأکید کردند: مسئولان سه قوه و دیگر مسئولان  باید حتی با وجود برخی اختلاف‌نظرها، اتحاد و همدلی را میان خود حفظ کنند و در جهت‌گیری‌های نظام و کشور، همراه یکدیگر باشند.
ایشان خاطرنشان کردند: اتحاد و همدلی میان مسئولان، میان مردم، و میان مردم و مسئولان، علاج قطعی بسیاری از مشکلات کشور است.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای هوشیاری در مقابل دشمن و فریب نخوردن در مقابل لبخند و وعده‌های دروغ او را یکی دیگر از کارهای اصلی برشمردند و خاطرنشان کردند: اوایل برخی‌ها لبخند دشمن را باور می‌کردند اما بتدریج پشت صحنه این وعده‌ها را فهمیدند و متوجه شدند که دشمن چه راحت دروغ می‌گوید و چگونه بدون واهمه و دغدغه عهدشکنی می‌کند و بدون احساس خجالت زیر حرف و قولش می‌زند.
رهبر انقلاب اسلامی با استناد  به وجود نمونه‌های  متعددی که ماهیت حقیقی لبخندهای فریبنده  و حرف‌های دروغ دشمن را اثبات می‌کند، به سخنان و نامه اخیر رئیس جمهور امریکا، جواب جمهوری اسلامی به این نامه وعکس‌العمل و اقدام بعدی آمریکا اشاره کردند و افزودند: روزی که لازم شد و این نامه‌ها در اختیار افکار عمومی ملت‌ها قرار گرفت همه می‌فهمند وعده‌ها و حرفهای امریکا چقدر ارزش دارد و آنها چگونه برخلاف حرفهایشان عمل می‌کنند.
ایشان در آخرین فراز از محور اول سخنانشان در باره کارهای ضروری ملت و مسئولان، پرهیز از تنبلی، کسالت و کم‌کاری را مورد تأکید قرار دادند و افزودند: باید در همه زمینه‌ها از جمله اقتصاد، بطور جهادی کار کرد.
رهبر انقلاب اسلامی خطبه اول نماز را با تبیین اوضاع منطقه و جهان ادامه دادند. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به سرنگونی ۴ طاغوت منطقه از دهه فجر سال گذشته تا کنون افزودند: در رویداد بسیار مهم دیگری مردم مصر و تونس در انتخابات به گروه‌های اسلامی رای دادند این مسئله اثبات کرد همه تلاش‌های تبلیغات سیاسی امریکا و صهیونیست‌ها برای ایجاد اسلام‌هراسی در ملت‌ها و ایجاد وحشت در افکار عمومی مردم از حکومت اسلامی نقش برآب شده و ملت‌ها طرفدار اسلامند.
رهبر انقلاب اسلامی ضعف و انزوای روزافزون رژیم صهیونیستی و افزایش نشاط و امید فلسطینی‌ها را از برکات بسیار مهم قیام ملت‌های منطقه برشمردند و تأکید کردند: غده حقیقتاً سرطانی اسرائیل باید درمنطقه از بین برود و این مسئله بدون تردید روی خواهد داد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در بحث اوضاع منطقه، مظلومیت مردم بحرین را نیز خاطرنشان کردند وافزودند: دستگاه‌های رسانه‌ای مستکبران، با سکوت کامل، این ملت مظلوم را مورد بایکوت قرار داده است اما این کارها اثری نخواهد داشت و ملت بحرین هم به توفیق الهی پیروز خواهد شد .
ایشان با اشاره به ادعای حکام جزیره بحرین درباره دخالت جمهوری اسلامی ایران در اوضاع بحرین افزودند: این حرف کاملا دروغ است چرا که اگر ما دخالت می‌کردیم اوضاع بحرین جوردیگری می‌شد .
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای افزودند: ما هر جا دخالت کنیم صریحا می‌گوییم همچنان‌که به علت ضدیت با غده سرطانی رژیم صهیونیستی در دو جنگ پیرزومند ۳۳ روزه و ۲۲ روزه دخالت کردیم و از این پس نیز هرجا هر ملتی یا گروهی با رژیم صهیونیستی مبارزه و مقابله کند ما به او کمک می‌کنیم و هیچ ابایی هم از گفتن این مسئله نداریم.
رهبر انقلاب در تبیین اوضاع جهان به ضعف محسوس اقتصادی-مالی و سیاسی امریکا اشاره و خاطرنشان کردند: امریکا در خاورمیانه، فلسطین و مسئله عراق شکست خورده و دولت مردمی و ملت عراق نگذاشتند امریکایی‌ها برغم خواست و تلاش فراوانشان، در عراق بمانند.
ایشان افزودند: البته امریکایی‌ها هنوز در عراق دخالت‌های نفتی و امنیتی دارند که ملت و دولت عراق در آینده حتما برای آن هم فکری خواهند کرد.
رهبر انقلاب اسلامی خودداری اوباما در سخنرانی اخیر در کنگره این کشور از اشاره به تظاهرات ۴ ماهه مردم در شهرهای مختلف را یکی دیگر از نشانه های ضعف دولت امریکا برشمردند و افزودند: رئیس‌جمهور امریکا برای پنهان کردن این ضعف‌ها حتی اشاره به ۴ ماه تظاهرات مخالفت‌آمیز ملت امریکا و سرکوب شدید پلیس نکرد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای دولت‌های اروپایی را نیز از لحاظ اقتصادی – مالی و سیاسی دچار ضعف روزافزون دانستند و با اشاره به وابستگی و تبعیت دولت‌هایی نظیر فرانسه از امریکا تأکید کردند: اگر روزی ملت‌های اروپایی دریابند که علت اصلی مشکلات آنها، تبعیت دولت‌هایشان از امریکا و شبکه جهانی صهیونیزم است نهضت اجتماعی عظیمی براه خواهد افتاد که در پرتو آن دنیای جدیدی بوجود خواهد آمد.
رهبر انقلاب در تشریح ابعاد مختلف موقعیت ضعیف غربی‌ها در سطح بین‌المللی تحریم جمهوری اسلامی و ملت ایران را از نشانه‌های این ضعف چشمگیر خواندند و افزودند: آنها می‌خواهند ملت ایران را بخاطر وفاداری به اسلام مجازات کنند اما واقعیت این است که تحریم از ۲ جنبه به نفع نظام اسلامی و ملت تمام خواهد شد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای تکیه ملت ایران به استعدادها و ظرفیت‌های داخلی را از جمله نتایج تحریم سی ساله ایران برشمردند و خاطرنشان کردند: اگر آنها ما را تحریم نظامی نمی‌کردند و نیروگاه بوشهر را می‌ساختند و درهای علم را بر روی ما نمی‌بستند، امروز این پیشرفت‌های عجیب نظامی و علمی را نداشتیم، در غنی‌سازی دارای این موقعیت ممتاز نبودیم و در پزشکی و هوافضا به این حد از موقعیت نمی‌رسیدیم، بنابراین تحریم از زاویه تکیه نظام و ملت به استعداد و ظرفیت‌های بی‌پایان جوانان ایران به نفع ما بود و باعث شد این چشمه‌های جوشان هر روز شکوفاتر شوند.
رهبر انقلاب اسلامی در تشریح و اثبات ضرر تحریم‌ها برای غربی‌ها افزودند: به گفته غربی‌ها هدف اصلی تحریم ملت ایران عقب‌نشینی این ملت از مواضع هسته‌ای است و چون این نظام و این مردم از دستاوردهای پرافتخار هسته‌ای  خود عقب‌نشینی نمی‌کنند بنابراین این تحریم در نهایت موجب شکسته شدن هیبت تهدیدهای غرب در چشم ملت‌های منطقه و جهان می‌شود و عزت و قدرت ملت ایران را در افکار عمومی جهان بیشتر می‌کند، بنابراین تحریم از این جهت هم به نفع ماست.
رهبر انقلاب اسلامی در ادامه سخنانشان جمله مکرر مقامات امریکایی را مبنی بر اینکه همه گزینه‌ها روی میز است، مورد اشاره قرار دادند و افزودند: معنای این جمله تهدید به جنگ است اما همه می‌دانستند که این تهدید به ضرر امریکاست همچنانکه ایجادجنگ ده برابر بیشتر به ضرر امریکا خواهد بود.
ایشان سخن گفتن مقامات امریکایی را به زبان تهدید نشان‌دهنده عجز واشنگتن از مقابله منطقی و گفتمانی با جمهوری اسلامی دانستند و افزودند: آنها در میدان مقابله فکر و منطق دچار ضعف هستند و به همین علت از تشبث به زور و توسل به جنگ حرف می‌زنند و معنای این روش این است که امریکا جز زور هیچ منطقی ندارد و برای غلبه خواست‌هایش جز جنگ هیچ روشی را نمی‌شناسند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای توسل امریکا به تهدید و زورگویی را موجب بی‌اعتباری مقامات این کشور در چشم ملت‌ها و در افکار عمومی ملت امریکا دانستند و تأکید کردند: حکومتی که اعتبارش در چشم ملتش ساقط شود، امیدی به بقایش نیست و هیچ سرنوشتی جز فروپاشی و سقوط نخواهد داشت همینطور که فروپاشی رژیم شوروی نشان‌دهنده این واقعیت است.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در همین زمینه تأکید کردند: آمریکایی‌ها بدانند و البته می‌دانند که جمهوری اسلامی در مقابل تهدید به جنگ و تهدید به تحریم نفتی، تهدیدهایی دارد که وقتی لازم باشد انشاءالله اعمال خواهد شد.
بخش پایانی خطبه اول حضرت آیت‌الله خامنه‌ای به انتخابات نهمین دوره مجلس شورای اسلامی اختصاص داشت. ایشان انتخابات را مصونیت‌بخش کشور خواندند و افزودند: ملت عزیز ایران بدانند و می‌دانند که حضور مردمی اصلی‌ترین عاملی است که هیبت ایران را به رخ دشمنان می‌کشد و دشمنان را از تعرض به این کشور می‌ترساند.
رهبر انقلاب اسلامی حضور در انتخابات ۱۲ اسفند و راهپیمایی ۲۲ بهمن را از جمله مظاهر حضور مردمی برشمردند و افزودند: هر قدر حضور مردم در پای صندوق‌های رای بالاتر باشد اعتبار و ارزش ملت بالاتر می‌رود و امنیت و مصونیت کشور بیشتر و آینده ایران عزیز تأمین و تضمین می‌شود .
رهبر انقلاب  تشکیل مجلس صالح، قوی و سالم را در آینده کشور و عملکرد دستگاه‌ها از جمله دولت و قوه قضاییه، کاملا مؤثر خواندند و افزودند: چنین مجلسی را فقط حضور پرشور مردم، شکل خواهد داد.
ایشان تلاش چندین ماهه بوق‌های تبلیغاتی دشمن را برای ناامید کردن مردم از حضور در انتخابات یادآور شدند و افزودند: متأسفانه در داخل هم عده‌ای غافل بدون آنکه بفهمند با دشمن مغرض هم صدا می‌شوند.
ایشان بزرگ کردن مسائل کوچک و القای بی‌مبنای وجود بحران در کشور را ازجمله روش‌های  دشمنان برای مأیوس کردن ملت از انتخابات مجلس برشمردند و افزودند: در کشوری که کاملا آرام و امن است و دستگاه‌ها و مردم در حال کار و تلاش هستند بحرانی وجود ندارد اما دشمنان و غافلان مدام از آن حرف می‌زنند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رقابت سالم وبدون تهمت و بدگویی رامورد تأکید قراردادند و افزودند: فضای انتخاباتی باید سالم باشد و مردم نیز اگر خودشان کاندیداها را می شناسند براساس این تشخیص عمل کنند و اگر نه، از افراد بصیر و متدین کمک بگیرند.
دقت کامل مجریان در اجرای درست انتخابات نکته دیگری بود که رهبر انقلاب مورد تأکید قرار دادند.
ایشان یادآور شدند بیش از سی انتخابات در سه دهه گذشته با سلامت در کشور برگزار شده  البته تخلفاتی احیاناً بوده و کسانی هم معترض بوده‌اند که به اعتراض آنها رسیدگی شده اما هرگز عدم سلامت انتخابات وجود نداشته است و بعد از این هم باید این چنین باشد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای درباره روند احراز صلاحیت‌ها خاطر نشان کردند: شورای نگهبان از لحاظ قانونی باید صلاحیت افراد را احراز کند البته همیشه گفته‌ایم که سطح صلاحیت‌ها را در حد معقول نگه دارند و آنقدر بالا نبرند که عده کمی احراز صلاحیت شوند.
ایشان در همین زمینه افزودند: ممکن است کسانی به نتایج نظارت شورای نگهبان معترض باشند و اعتراضشان هم درست باشد اما وقتی یک نهاد مسئول قانونی، تصمیمی می‌گیرد باید همه تسلیم باشند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای افزودند: کسی نباید تصور کند که رد صلاحیت شدگان، لزوماً آدم‌های بی‌صلاحیت هستند چرا که آنها فقط برای نمایندگی مجلس،‌ احراز صلاحیت نشده‌اند اما برای کارهای دیگر شاید دارای صلاحیت باشند ضمن اینکه ممکن است کسانی که او را رد صلاحیت کرده‌اند اشتباه کرده باشند.
مراقبت همه مردم، نامزدهای انتخاباتی و مسئولان از امنیت کشور و هوشیاری در مقابل توطئه دشمنان آخرین نکته‌ای بود که رهبر انقلاب درباره انتخابات مجلس یادآورشدند.
ایشان تأکید کردند کسانی که رأی نمی‌آورند کاملاً مراقبت کنند کلاهی که بر سر رای نیاوردگان سال ۸۸ رفت بر سر آنها نرود و فریب نخورند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای درپایان خطبه اول نماز افزودند: همه نامزدها، هوادارانشان و مسئولان در مقابل توطئه احتمالی دشمنان برای بر هم زدن امنیت مراقب باشند و هیچ کس با متهم کردن دیگری، آب به آسیاب دشمن نریزد.
رهبر انقلاب اسلامی در خطبه دوم نماز که به زبان عربی بیان شد نخستین سالگرد بهار بیداری انقلاب اسلامی را به امت اسلامی تبریک گفتند و با اشاره به پیروزی جریانهای معتدل اسلامگرا در انتخابات تونس و مصر افزودند: اسلامگرایی با صفاتی چون ضد صهیونیستی بودن، ضدیت با دیکتاتوری، استقلال‌طلبی، آزادی‌خواهی و پیشرفت‌طلبی سرانجام مسیر مبارکی است که همه ملت‌های اسلامی در پرتو اراده قاطع خود، طی خواهند کرد.
ایشان با اشاره به پیروزی انقلاب اسلامی در سه دهه پیش خاطرنشان کردند پس از گذشت ۳۲ سال از انقلاب پر برکت ملت ایران، بیداری اسلامی، با همان سبک و سیاق و همان خواسته‌ها، خاورمیانه اسلامی و عربی را در بر گرفته است.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای قرن حاضر را قرن اسلام و عصر ملت‌ها خواندند و با اشاره به تأثیرپذیری جوانان و روشنفکران در واشنگتن و پایتخت‌های اروپایی از قیام میدان تحریر مصر، تأکید کردند: این جریان، در آینده سرنوشت کل بشریت را تحت تأثیر قرار خواهد داد.
ایشان با اشاره به مبارزه ملت‌های عرب با دیکتاتورهای دست نشانده و به ستوه آمدن این ملت‌ها از فقر و عقب‌ماندگی و تحقیر، و سرخوردگی ملت‌های عرب از سوسیالیسم و لیبرالیسم و ناسیونالیسم سکولار افزودند: انتخابات تونس و مصر و شعارها و رویکردهای مردم در یمن، بحرین و سایر سرزمین‌های عربی، نشان می‌دهد همه می‌خواهند مسلمان معاصر، بدون افراط خشک‌سرانه و تفریط غرب‌گرایانه باشد و همه معتقدند ملت‌ها در پرتو ترکیب معنویت، عدالت و عقلانیت و با تکیه بر روش مردم‌سالاری دینی، از پس تحقیر و استبداد و استعمار و فساد و فقر و تبعیض رهایی می یابند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، دین‌ستیزی، سرسپردگی، دیکتاتوری، همراهی و تبعیت از صهیونیست‌ها، فقدان آزادی قانونی و بی‌اعتنایی به فقر و عقب‌ماندگی مردم را از جمله خصوصیات حکومت‌های دست‌نشانده خواندند و افزودند: مخالفت و ضدیت ملت‌ها با این خصوصیات، واضح‌ترین علائم شناخت ماهیت خیزش ملت‌های عربی – اسلامی است و آینده این انقلاب‌ها نیز با همین معیارها سنجیده خواهد شد.
رهبر انقلاب، با اشاره به تلاش‌های غرب برای تبدیل انقلاب‌های ملت‌های عربی به ضدانقلاب، مردم این کشورها و انقلابیون را به مراقبت مستمر فراخواندند و افزودند: غرب با جمع‌بندی شکست‌های پیاپی خود در ایران و عراق و لبنان و فلسطین می‌داند که تاکتیک اسلام‌ستیزی و برخورد خشونت‌بار علنی شکست خورده است. بنابراین در تلاش است با تاکتیک بَدَل‌سازی و تولید نمونه‌های تقلبی، انقلاب‌ها را مهار کند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در تشریح این تاکتیک جدید غرب خاطرنشان کردند: مستکبران می‌کوشند، عملیات تروریستی را بجای شهادت‌طلبی، تعصب و تحجّر و خشونت را بجای اسلامگرایی و جهاد، قومیت‌گرایی و قبیله‌سازی را بجای اسلام‌خواهی و امت‌گرایی و غرب‌زدگی و وابستگی را بجای پیشرفت و استقلال در افکار عمومی ملت‌ها تزریق کند. آنها در تلاشند  سازش‌کاری را به اسم عقلانیت، فساد و هرج و مرج اخلاقی را بجای آزادی و دیکتاتوری را به نام نظم و امنیت در میان ملت‌ها جا بیاندازند و از این طریق امواج خروشان بیداری اسلامی را کنترل و منحرف کنند.
رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به پایان دوقطبی سرمایه‌داری و کمونیزم، افزودند: امروز دو قطبی تقابل مستضعفین جهان به رهبری جنبش مسلمین با مستکبران جهان به رهبری آمریکا و ناتو و صهیونیزم ایجاد شده است و اردوگاه سومی وجود ندارد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در تشریح عوامل و مؤلفه‌های حاضر در صحنه انقلاب‌های ملت‌های عربی – اسلامی، بر سه مؤلفه تمرکز کردند:
۱ – آمریکا، ناتو، رژیم صهیونیستی و متحدان و وابستگانشان
۲ – ملت‌ها و جوانان
۳- احزاب و فعالان سیاسی اسلامی و غیر اسلامی
ایشان گروه اول یعنی آمریکا، صهیونیزم و وابستگانشان را بازندگان اصلی صحنه مصر و تونس و دیگر کشورها خواندند و با اشاره به فرو رفتن این جبهه در بحران عمیق اعتماد جهانی و بحران تصمیم‌گیری افزودند: این گروه پس از ناتوانی در مهار و سرکوب بیداری ملت‌ها، تلاش می‌کنند بر اتاق فرمان انقلاب‌ها مسلط شوند و با نفوذ به درون احزاب مؤثر، ایجاد تفرقه میان مردم و روش‌های گوناگون دیگر، ساختارهای فاسد قبلی را حفظ و خسارات بسیار گسترده ناشی از نهضت بیداری اسلامی را جبران کنند و با کمک دلارهای نفتی حکومت‌های وابسته منطقه، ضمن حفظ رژیم صهیونیستی، به جبهه مقاومت  ضربه بزنند.
ایشان، ملت‌ها را گروه اصلی مؤثر در روند بیداری اسلامی خواندند و با اشاره به افزایش کاملا محسوس گرایش‌ها ، شاخص‌ها و معیارهای اسلامی در میان ملت‌ها و نفرت روزافزون آنها از آمریکا و اسرائیل افزودند: ملت‌های قیام‌کننده بدانند که انقلابشان هنوز ناتمام است بنابراین با هوشیاری و قدرت، راهی را که آغاز کرده اند ادامه دهند.
رهبر انقلاب در همین زمینه تأکید کردند ملت مصر دوباره در صف مقدم دفاع از آرمان  فلسطین قرار می‌گیرد و با زیر پا گذاشتن پیمان خیانت‌بار کمپ دیوید، کمک‌های رژیم دیکتاتوری مبارک به صهیونیست‌ها را قطع خواهد کرد.
ایشان گروه سوم مأثر در سرنوشت  بیداری ملت‌ها یعنی احزاب و نخبگان سیاسی را نیز به هوشیاری، بی‌اعتمادی به وعده‌های آمریکا و ناتو، نهراسیدن از تهدیدهای پوشالی دشمنان اسلام ،پرهیز از ورود به بازی دلارهای نفتی  وابستگان و متحدان غرب در میان دولت‌های عربی، کمک به روند احیای هویت اسلامی ملت‌ها، تکیه بر مردم‌سالاری دینی، بی‌اعتنایی به اسلام امریکایی و انگلیسی، پافشاری بر اصول، پرهیز از محافظه کاری وتکیه بر عقلانیت وحکمت توصیه کردند.
رهبر انقلاب خطاب به گروه‌ها وجریان‌های سیاسی ونخبگان ملت‌های عرب افزودند مسئله اصلی شما چگونگی نظام‌سازی،قانون‌نویسی و مدیریت کشورها و انقلاب‌هاست و لازم است با ایفای نقش تاریخی خود در این مقطع بسیار حساس، به شیوه‌ای مردم‌سالارانه و با رعایت عقلانیت وعلم ،جامعه‌سازی کنید.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به دو الگوی غرب برای منحرف کردن انقلاب‌های ملت‌های مسلمان یعنی اسلام تکفیری متحجر و خشن و اسلام لائیک وسازش‌کار تأکید کردند: جریان‌ها و عناصر تأثیرگذار در سرنوشت ملت‌های به پا خواسته با تقویت الگوی اسلام اصولگرای معتدل و عقلانی با این تلاش‌های منحرف مقابله کنند .
رهبر انقلاب در پایان خطبه دوم با تأکید بر آمادگی جمهوری اسلامی و ملت بزرگ ایران برای همکاری و خدمت به ملت‌های انقلاب‌کرده، افزودند: انقلاب اسلامی موفق‌ترین تجربه اسلامی عصر جدید است و به ملت‌ها می‌آموزد که  ایستادگی در مقابل زورگویی‌ها و تحریم‌ها و تهدیدهای غرب و صهیونیزم، و در عین حال دستیابی به قله‌های پیشرفت امکان‌پذیر است به همین علت قدرت‌های مستکبر که از پایداری و پیشرفت ملت ایران کاملا عصبانی و خشمگین هستند، تلاش می‌کنند جلوی پیوند رو به افزایش ملت ایران و دیگر ملت‌های مسلمان را بگیرند.
ایشان با یادآوری حمایت‌ها وکمک‌های جمهوری اسلامی و ملت ایران به ملت‌های مظلوم افغانستان، بوسنی، لبنان، عراق، فلسطین و دیگر ملت‌ها، تأکید کردند: ملت‌های اسلامی عربی در مقابل توطئه ایران‌هراسی و ایجاد تفرقه میان ایران و دیگر مسلمان‌ها تحت عنوان شیعه و سنی هوشیار باشند، چرا که نظام مردم‌سالار ایران هرگز به دنبال ایرانی کردن اعراب یا شیعی کردن مسلمین نبوده و نیست و با پیشرفت‌های چشمگیر خود در همه زمینه‌های علمی، اقتصادی و سیاسی آماده است تجربیات بی‌نظیر خود را در راه عزت و اقتدار و پیشرفت امت اسلامی و وحدت و برادری مسلمانان بکار گیرد.
نوشته شده توسط در تاریخ شنبه, 4th فوریه 2012 | ۱۰۷۶بازدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.