دیدار جمعی از مداحان با رهبر انقلاب

در سالروز میلاد حضرت فاطمه‌الزهرا سلام‌الله‌علیها بانوی حیا و پاکدامنی،‌ حسینیه‌ی امام خمینی سیراب از فضائل و مناقب کوثر نبوی شد.

رهبر معظم انقلاب اسلامی در این دیدار، با تبریک روز تاریخی و فراموش‌نشدنی ولادت حضرت زهرا سلام‌الله‌علیها و گرامیداشت تقارن این روز با سالروز میلاد امام خمینی رضوان‌الله‌علیه، ابعاد مختلف زندگی حضرت فاطمه‌ی زهرا سلام‌الله‌علیها را الگوی جامعی از فضائل معرفی و خاطرنشان کردند:‌ نامگذاری امروز به نام روز زن، درس‌های جاودانه‌ای برای همه، خصوصاً بانوان و زنان کشور اسلامی ما دارد تا با آراستن خود به زیور تقوا، عفاف، دانش، شجاعت، ایستادگی، تربیت صحیح فرزند و اهمیت دادن به خانواده، در راه و مسیر حضرت زهرا (سلام‌الله‌علیها) حرکت کنند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به این‌که ذهن و کلام انسانی از بیان تمام فضیلت، درخشندگی، کبریاء و عظمت دخت گرامی پیامبر قاصر و عاجز است، افزودند: با این وجود، کلام و زندگی آن بانوی بزرگوار و ائمه‌ی اطهار از دسترس انسان خارج نیست، بلکه بر خلاف الگوهای دروغینِ دنیایِ مادی، ائمه‌ی اطهار (علیهم‌السلام) مسیر و جهتِ صحیح حرکت و زندگی انسان‌ها را نشان داده‌اند و خود بر قله‌ی این کمالات ایستاده‌اند و انسان را نیز دعوت به پیمودن این مسیر کرده‌اند.

ایشان همه‌ی جامعه و خصوصاً بانوان را به پیمودن راه فضیلت‌های معنوی ائمه‌ی اطهار دعوت کردند و با مروری بر سوابق تاریخی حضور زنان ایرانی در عرصه‌های مختلف مبارزه از زمان مشروطه تا پیروزی انقلاب و جنگ تحمیلی خاطرنشان کردند: این حضور مؤثر نشان می‌دهد زنان با حجاب کامل می‌توانند در این عرصه‌ها حضور یابند و باشجاعت به وظیفه‌ی خود عمل کنند که نمونه‌ی عینی آن، مادران بزرگوار شهدا هستند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای به تلاش دشمن برای استفاده از نقاط ضعف اشاره کردند و افزودند:‌ انسان در معرض آسیب قرار دارد و همه باید مراقب رفتار خود باشیم و بدانیم برخی مظاهرِ خودنمایی، بی‌تقوایی و رعایت نکردن حجاب و عفاف آثار مخرب و ماندگاری بر اخلاق و سیاست جامعه دارد و در این زمینه باید خود زنان بیشتر مواظبت کنند.

رهبر انقلاب اسلامی، حجاب را موجب شخصیت زن و عاملی برای وقار و متانت او دانستند و تصریح کردند: ‌عفاف بانوان باعث افتخار، ارزش‌گذاری و سنگین‌شدن آبرو و احترام زن در جامعه می‌شود. به همین دلیل باید از اسلام به خاطر توجه به مسئله‌ی حجاب تشکر کرد.

رهبر انقلاب اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود، شناخت و معرفت اهل بیت علیهم‌السلام را نعمت بزرگ خداوند دانستند و خاطرنشان کردند: ستایشگری فضائل اهل بیت (علیهم‌السلام) در قالب شعر و نثر نعمت دیگری است که مداحان باید قدر آن را بدانند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به این که معرفی فضائل معنوی اهل بیت علیهم‌السلام الگوسازی در جامعه است، افزودند: اگر این حرکت با نیّت خدایی و خالصانه در جامعه انجام شود، کار متعالی و اثرگذاری خواهد بود. به همین دلیل مداح باید ببیند بیان کدام مَنقبت و فضیلت موجب هدایت مخاطب و خضوع و خشوع دل مستمع در برابر خداوند می‌شود و او را برای حرکت در مسیر اهل بیت تشویق می‌کند.

ایشان کار جامعه‌ی مداحان را بیان حقیقت با استفاده از صدای خوش، آهنگ زیبا و در قالب شعر دانستند و تصریح کردند: استفاده از ترکیب چند هنر، تأثیر مضاعفی بر ذهن مخاطب می‌گذارد. لذا احتیاج به فکر و آموزش دارد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به سطح بالای فهم، معرفت، بلوغ فکری، آگاهی و بصیرت آحاد جامعه خاطرنشان کردند: امروز توانایی‌های ایران اسلامی در عرصه‌های مختلف در جهان سراسر مادی می‌درخشد و مثل خورشید نورافشانی می‌کند و مداحان نیز باید با توجه به چنین فضایی، به مخاطب خود مطلب و شعر ارائه کنند.

در ابتدای این دیدار، چند تن از مداحان اهل بیت علیهم‌السلام سروده‌هایی را در بیان شأن و عظمت دخت گرامی پیامبر اکرم صلوات‌الله‌علیه‌وآله و نیز ذریّه‌ی ایشان حضرت امام خمینی رحمه‌الله قرائت کردند.

نوشته شده توسط در تاریخ شنبه, 12th می 2012 | ۹۸۶بازدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.