دیدار جمعی از پژوهشگران و مسئولان شرکت‌های دانش‌بنیان با رهبر انقلاب

 

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی عصر امروز (یکشنبه) در دیدار جمعی از محققان، پژوهشگران، متخصصان و نوآوران در عرصه‌ی علم و فناوری و نیز مسئولان شرکت‌های دانش‌بنیان و پارک‌های علم و فناوری، علم را سرمایه‌ای جوشان و تمام‌نشدنی برای کشور دانستند و با اشاره به نقش اقتصادِ مبتنی بر دانش و علم در ارتقای هویت ملی، قدرت سیاسی و استقلال کشور تأکید کردند: ایران، امروز در یک مقطع ماندگار تاریخی و حساس قرار دارد که شناخت صحیح مسئولیت‌ها و ایفای آن‌ها قطعاً ملت ایران را به افق‌های نویدبخش و آرمان‌های مورد نظر خواهد رساند.
رهبر انقلاب اسلامی افزودند: کشور در حال پیشرفت است و هیچ بن‌بست و مشکل برطرف‌نشدنی در حرکت رو به جلو ملت ایران وجود ندارد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به برخی فشارهای سیاسی، ‌اقتصادی و تبلیغاتی در مسیر حرکت کشور به سمت آرمان‌ها و اهداف والا خاطرنشان کردند: ملت ایران مصمم است که با همت و اراده‌ خود را به نقطه‌ی مورد نظر برساند.
ایشان تأکید کردند: ملت ایران در وسط میدان است و مشکلات و فشار‌ها کوچک‌تر از تصمیم، اراده و آرمان‌های این ملت است.
رهبر انقلاب اسلامی عرصه‌ی کنونی را میدانی شوق‌آفرین و در عین حال همراه با زحمت دانستند و افزودند: عرصه‌ی امروز ایران اسلامی همچون میدان مسابقات ورزشی است که با وجود خستگی و دلهره، اما حضور در آن میدان شوق‌آفرین است و ورزشکاران با انگیزه و شوق فراوان پا به عرصه‌ی آن می‌گذارند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای یکی از راه‌های عبور از مقطع حساس و سرنوشت‌ساز کنونی را جدی گرفتن اقتصاد مقاومتی خواندند و تأکید کردند: اقتصاد مقاومتی یک شعار نیست، بلکه یک واقعیتی است که می‌بایست محقَق شود.
ایشان افزودند: یکی از بهترین مظاهر و مؤثر‌ترین مؤلفه‌های اقتصاد مقاومتی، شرکت‌های دانش‌بنیان است که می‌توانند اقتصاد مقاومتی را پایدار‌تر کنند.
رهبر انقلاب اسلامی رشد اقتصادی حقیقی را در گرو تولید ثروت از طریق دانش و علم دانستند و خاطرنشان کردند: اگر شرکت‌های دانش‌بنیان جدی گرفته شوند و از توسعه‌ی کمّی و کیفی آن‌ها حمایت شود، به واسطه‌ی ثروت‌آفرینی از طریق علم، اقتصاد کشور به شکوفایی حقیقی خواهد رسید.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای تولید ثروت از طریق منابع تمام‌شدنی همچون نفت را خودفریبی خواندند و افزودند: خام‌فروشی دامی است که میراث سال‌های متمادی قبل از انقلاب است و متأسفانه کشور گرفتار آن شده است و باید تلاش شود که ملت ایران از این تله نجات پیدا کند.
ایشان رسیدن به باور و موقعیتِ بستن اختیاری درب چاه‌های نفت و توقف خام‌فروشی مواد خام و معدنی را بسیار مهم ارزیابی و تأکید کردند: رسیدن به این شرایط با تکیه بر علم و از طریق شرکت‌های دانش‌بنیان امکان‌پذیر است.
رهبر انقلاب اسلامی اقدامات انجام‌گرفته در معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری برای حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان را دلگرم‌کننده خواندند و افزودند: برخی نقاط ضعف و مشکلات نیز وجود دارد که باید شناسایی و سریعاً برطرف شوند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به مطالب ارائه‌شده از جانب محققان و نوآوران، سیستم‌های سنتی و قدیمی اعتبار‌سنجی از طرف بانک‌ها و مؤسسات پولی و نبود بیمه‌های خاص به منظور حمایت از خطرپذیری شرکت‌های دانش‌بنیان را از جمله‌ی ضعف‌ها برشمردند و خاطرنشان کردند: دستگاه‌های دولتی باید با رصد اختراعات و شناسایی نخبگان فکری و حمایت از آن‌ها، زمینه‌ی ایجاد شرکت‌های دانش‌بنیان جدید را به وجود آورند.
ایشان با اشاره به سرمایه‌گذاری برخی کشورهای خارجی برای شناسایی و جذب استعدادهای داخلی، لزوم جلوگیری از این پدیده را از طریق منطقی و ایجاد مشوق‌ها و حمایت‌های لازم خاطرنشان کردند و افزودند: یکی از مسائلی که در زمینه‌ی شرکت‌های دانش‌بنیان وجود دارد، اجرایی نشدن قانون حمایت از این شرکت‌ها است که آیین‌نامه‌ی اجرایی آن باید هرچه زود‌تر ابلاغ شود.
تشکیل بانک اطلاعات برای شناسایی توانایی‌های علمی کشور و همچنین کاستی‌ها، گسترش عرصه‌ی فعالیت شرکت‌های دانش‌بنیان، و تقویت بخش خصوصی در شرکت‌های دانش‌بنیان از نکات دیگری بود که رهبر انقلاب اسلامی به آن‌ها اشاره کردند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای پایه‌گذاری اقتصاد کشور بر تولید ثروت از طریق شرکت‌های دانش‌بنیان را زمینه‌ساز رسیدن به قدرت واقعی اقتصادی و همچنین تقویت روحیه‌ی خودباوری، خوداتکایی و هویت ملی و ‌‌نهایتاً قدرت سیاسی دانستند و خاطرنشان کردند: باید با ایجاد زمینه‌های لازم و هموار کردن مسیر، نخبگان و زبدگان و اهل علم و صاحبان سرمایه را به تشکیل شرکت‌های دانش‌بنیان تشویق کرد.
ایشان افزودند: باید افق بالا‌تر از تشکیل ۲۰ هزار شرکت دانش‌بنیان که در برنامه‌ی پنجم پیش‌بینی شده است،‌ مد نظر قرار گیرد.در آغاز این دیدار، ۱۰ نفر از محققان و متخصصان و نوآوران عرصه‌ی علم و فناوری و مسئولان و فعالان شرکت‌های دانش‌بنیان به بیان دیدگاه‌های خود در خصوص شرکت‌های دانش‌بنیان، حوزه‌ی علم و فناوری و برخی مسائل مربوط به آن‌ها پرداختند.
۱- دکتر قهاری؛ مدیرعامل شرکت همانندساز بافت کیش:
– بومی‌سازی دانش تولید بیوایمپلنت‌ها در کشور، شکستن انحصار چند شرکت آمریکایی در این دانش و نقش این دانش جدید در درمان بیماری‌ها و جلوگیری از قطع عضو هزاران نفر
– تاکنون بیش از ده کشور درخواست انتقال دانش فنی این علم را از ایران داشته‌اند.
– لزوم حمایت بیشتر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و وزارت کار، رفاه و تعاون از شرکت‌های دانش‌بنیان۲- مهندس فرحی؛ رئیس ستاد توسعه‌ی فناوری هوافضا:
– ایجاد هماهنگی، استقرار الگوی همکاری داخلی و خارجی، بسترسازی برای تجاری‌سازی، توسعه‌ی فعالیت‌های هوا و فضا و بومی‌سازی آن؛ چهار محور فعالیت‌های ستاد توسعه‌ی فناوری هوافضا
– فعال بودن حدود ۲۰۰ شرکت خصوصی در بخش فناوری هوافضا
– ضرورت تسریع در تصویب سند جامع هوافضا و هماهنگی میان‌بخش‌های مختلف

۳- مهندس محمدرضا محمد؛ دبیر اتحادیه‌ی صادرکنندگان تجهیزات پزشکی:
– بومی‌سازی تجهیزات پیشرفته‌ی پزشکی و صادرات آن به کشورهای منطقه و حتی برخی کشورهای اروپایی
– حمایت عملی از تولیدکنندگان و صادرکنندگان تجهیزات پزشکی و ارتقای جایگاه آنان
– اهمیت برطرف شدن بروکراسی موجود در این بخش و حمایت جدی از بخش خصوصی
– توقف تخصیص ارز مرجع به واردات کالاهایی که مشابه داخلی دارند.

۴- دکتر رضایی‌زاده؛ مدیرعامل شرکت سیمرغ حکمت ایرانیان، متخصص طب سنتی:
– بیش از ۱۳۰ طرح مطالعاتی و تحقیقاتی در زمینه‌ی طب سنتی با همکاری دانشگاه‌ها که در دستور کار است.
– تولید داروی ایرانی طبیعی برای درمان سرطان، بیماری ‌ام‌اس و کبد چرب
– اهمیت تأسیس یک مرکز ملی برای تبدیل طب تجربی گیاهی به یک دانش تجاری و استفاده از تجارب افراد پیشکسوت در بخش طب گیاهان سنتی

۵- خانم مهندس علوی؛ رئیس هیأت‌مدیره و مدیرعامل شرکت فرادشت کروچ:
– خودکفایی در تولید ریزغده و نقش آن در بهبود کیفیت محصولات کشاورزی به‌ویژه سیب‌زمینی
– ضرورت توجه بیشتر وزارت جهاد کشاورزی به شرکت‌های فعال بخش خصوصی در تولید ریزغده‌ها

۶- دکتر چگینی؛ رئیس مؤسسه‌ی اقیانوس‌شناسی:
– ناشناخته بودن اهمیت مطالعه و سرمایه‌گذاری در بخش دریا به منظور بهره‌برداری از فوائد علمی و فناوری آن
– سرمایه‌گذاری در طرح‌های مربوط به شناورهای تحقیقاتی اقیانوس‌پیما و آغاز ساخت اولین شناور زیرسطحی تحقیقاتی داخلی
– ضرورت توجه بیشتر به طرح پایش مطالعات دریایی
– اهمیت تعیین اولویت نیازمندی‌های علمی کشور و حرکت پارک‌ها در این جهت
– لزوم اصلاح ضوابط رتبه‌بندی شرکت‌های دانش‌بنیان

۷- مهندس ذکایی؛ مدیرعامل شرکت دانش‌بنیان پارس پلیمر شریف:
– تولید بیش از چهار هزار ترکیبات پیشرفته پلیمری به‌ویژه در حوزه‌ی نانو
– تسریع در اجرای قانون شرکت‌های دانش‌بنیان
– ایجاد مرکز مشاوره‌ی ویژه‌ی علمی و حقوقی برای شرکت‌های دانش‌بنیان
– پرهیز از تغییرات ناگهانی قوانین و مدیران در بخش صنعت
– ضرورت ایجاد بیمه‌های قوی برای حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان

۸- دکتر شکریه؛ دبیر کانون کامپوزیت‌ها:
– توسعه‌ی صنعت و تولید مواد کامپوزیت در کشور طی سال‌های اخیر
– لزوم ایجاد و توسعه‌ی مراکز کسب و کار برای ایده‌پردازی و بازاریابی و بازارسازی در شرکت‌های دانش‌بنیان
– توجه به ایجاد و توسعه‌ی آزمایشگاه‌های ملی برای ارائه‌ی تأییدهای فنی به شرکت‌های دانش‌بنیان
– اهمیت تأسیس پژوهشگاه ملی توسعه‌ی علوم و فناوری کامپوزیت

۹- مهندس صابری از پارک فناوری پردیس:
– نقش ویژه‌ی ۳۰ پارک علم و فناوری کشور به عنوان حلقه‌های واسط مراکز عملی و تجاری‌سازی دانش
– متناسب نبودن بودجه‌ی پارک‌های علم و فناوری با رشد علمی شتابان در کشور
– ضرورت تعیین چهارچوب تضمین خرید محصولات با کیفیت دانش‌بنیان
۱۰- دکتر شفیعی؛ مجری طرح کلان تولید داروهای وارداتی:
– تولید هفت داروی نوترکیب برای درمان سرطان و تالاسمی و عرضه‌ی آن به بازار
– تسهیل واگذاری اعتبارات به محققان جوان
– حمایت جدی‌تر از داروهای تولید داخلی و جلوگیری از واردات داروهای خارجی مشابه

در این دیدار همچنین دکتر سلطانخواه -معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور- با ارائه‌ی گزارشی از فعالیت‌های این معاونت در زمینه‌ی حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان با تأکید بر اقتصاد مقاومتی و کاهش وابستگی به منابع تجدیدناپذیر، به تمرکز بر به نتیجه رساندن پژوهش‌ها، ارائه‌ی فناوری به جامعه، تجاری‌سازی و افزایش سطح رفاه عمومی، به عنوان راهبردهای علمی و فناوری علمی و فناوری کشور در دهه‌ی چهارم انقلاب اسلامی اشاره کرد و گفت: لایحه‌ی حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان به تصویب نهایی رسیده و اولین جلسه‌ی شورای ملی نوآوری و شکوفایی نیز به‌تازگی برگزار شده است.
وی با بیان این‌که دولت خود را موظف به حمایت‌های مالی، ‌ایجاد تسهیلات کسب و کار، فراهم آوردن بازار داخلی و منطقه‌ای و تدارک تسهیلات غیر پولی اعم از بیمه و مالیات در حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان می‌داند،‌ افزود: تولیدات این شرکت‌ها صرفاً در تولید محصولات با فناوری‌های پیشرفته خلاصه نمی‌شود، بلکه فعالیت شرکت‌ها به منظور ارتقای کیفی و رقابت‌پذیری بیشتر و جاری ساختن دانش و فناوری، در صنایع سطح پایین و مرتبط با زندگی روزمره‌ی مردم نیز توسعه یافته است.
معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور از ساخت دو دستگاه ابررایانه و ۱۵ رادیو داروی مؤثر در درمان بیماری‌های صعب‌العلاج و برخی تولیدات دارویی دیگر به عنوان بخشی از فعالیت‌های شرکت‌های دانش‌بنیان یاد کرد و ادامه داد: تولیدات شرکت‌های دانش‌بنیان رشد روزافزونی دارد، به طوری که در سال ۹۰ به ۸۴۰ میلیون دلار رسیده و پیش‌بینی می‌شود تا پایان برنامه‌ی پنجم توسعه‌ی کشور این عدد به چهار میلیارد دلار برسد.

نوشته شده توسط در تاریخ دوشنبه, 30th جولای 2012 | ۱۱۹۵بازدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.