وزیر دفاع آمریکا برای دومین بار اذعان کرد علاقمندی کاخ سفید به پیگیری و تشدید تحریم های اقتصادی علیه ایران، به خاطر مشاهده آشوب های پس از انتخابات است.
رابرت گیتس گفت: فشارها و تحریم های اقتصادی، ظرفیت و شانسی خوب برای توقف برنامه هسته ای ایران است تا رژیم جمهوری اسلامی را بر سر عقل آورد و بفهمد با ادامه این وضعیت، امنیت خود را بیشتر در معرض خطر قرار می دهد.

به گزارش رادیو فرانسه وی در گفت وگو با فاکس نیوز اظهار داشت: انتخابات سال گذشته در ایران حکومت را به چند دسته تقسیم کرده و افزایش فشارهای اقتصادی می تواند به تسلیم شدن ایران بینجامد.
گیتس که پیش از این وزیر دفاع دولت بوش بود و ریاست سازمان سیا را نیز در کارنامه خود دارد، همچنین در پاسخ به این سؤال درباره گزینه نظامی گفت: تمام گزینه ها روی میز است و هنوز زمان برای حل مشکل برنامه هسته ای ایران وجود دارد.
شایان ذکر است ۹ ماه پیش نیز هنگامی که گروهی از فتنه گران به دعوت کروبی و موسوی کوشیدند راهپیمایی روز جهانی قدس را به هم بزنند و به نفع آمریکا و رژیم صهیونیستی و علیه جمهوری اسلامی شعار بدهند، رابرت گیتس گفت ما تاکنون تصور می کردیم تحریم ها هیچ تاثیری ندارند اما اکنون به نظر می رسد جامعه ایران چند دسته شده اند.
در این میان اظهارات اخیر گیتس بیشتر به یک بلوف شبیه است چه این که دستگاه های اطلاعاتی آمریکا و عوامل آنها ۹ دی و ۲۲ بهمن سال گذشته و همچنین در سالگرد انتخابات ریاست جمهوری، نبض حقیقی جامعه ایرانی را بدست آوردند و بهتر از هر کس دیگر می دانند که ملت ایران در برابر تهدیدهای دشمنان تاریخی خود، منسجم و یکپارچه می شود. رابرت گیتس گوینده همان عبارت کینه توزانه معروف است که در زمان ریاست بر سازمان سیا بارها ادا شده بود؛ «ایرانی میانه رو وجود ندارد، ایرانی معتدل کسی است که با گلوله کشته شده باشد»!
این نکته را هم باید متذکر شد اصلی ترین کار ویژه قطعنامه اخیر از نگاه طراحان آن، دادن تنفس مصنوعی به گردانندگان اصلی فتنه در ایران بود و به همین دلیل هم دو روز قبل از سالگرد انتخابات صادر شد تا مگر کاری بکند. از سوی دیگر دولت آمریکا پس از گرفتاری در باتلاق افغانستان و عراق به وضوح در دنیا متهم به درماندگی و ناتوانی می شود به نحوی که برخی متحدان منطقه ای او نیز زبان به اعتراض گشوده اند. قطعنامه تلاش داشت در دهن کدخداهای سابق جهان را ببندد، هرچند که از قضا سرکنگبین صفرا فزود.

 

نوشته شده توسط در تاریخ سه شنبه, ۱ام تیر ۱۳۸۹ | ۶۰۵بازدید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.