به گزارش خبرنگار مهر، امیر دریادار حبیب الله سیاری فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در نشست خبری که صبح امروز سه شنبه در نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران برگزار شده بود با اعلام اینکه مرحله دوم رزمایش بزرگ دریایی ولایت ۸۹ از فردا شروع خواهد شد، اظهار داشت: این رزمایش ۶ مرحله دارد که مرحله اول آن مرحله انجام عملیات روانی است که از چند روز گذشته آغاز شده است.

وی مرحله گسترش را دومین و سومین مرحله از این رزمایش به شمار آورد و تصریح کرد: مهمترین مرحله مرحله چهارم است که ورود به فاز تاکتیکی می‌باشد و در آن تقسیم نیروها صورت خواهد گرفت.

فرمانده نیروی دریایی ارتش ادامه داد: مرحله پنجم مرحله پرتاب موشکها و توپها است که عملیات رهگیری، درگیری و انهدام نیز صورت خواهد گرفت.

سیاری اضافه کرد: مرحله آخر مرحله نهایی رزمایش ولایت ۸۹ نمایش قدرت یگانهای سطحی و پروازی نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در آبهای آزاد جنوب کشور است.

وی در ادامه تفاوت رزمایش ولایت ۸۹ را با دیگر رزمایشها موضوع راهبرد بودن آن دانست و افزود: به دلیل اینکه بخش اعظمی از این رزمایش در آبهای آزاد انجام خواهد شد، این رزمایش راهبردی است که این موضوع تفاوت رزمایش ولایت ۸۹ را با سایر رزمایشها نشان می‌دهد.

سیاری در بخش دیگری از سخنانش اهداف رزمایش را در دو دسته بندی اصلی و فرعی برشمرد و اضافه کرد: در اهداف اصلی؛ نمایش اقتدار نظام در آبهای آزاد جنوب کشور، توسعه و ارتقا حضور در دریاهای آزاد، کنترل کامل کشتیرانی در منطقه رزمایش به منظور تامین امنیت منطقه در دفاع از منافع کشور، مقابله با تهدیدات زیست محیطی، دزدان دریایی و همچنین تمرین پشتیبانی در دریاهای آزاد است.

وی با اشاره به اهداف فرعی برگزاری رزمایش ولایت ۸۹ عنوان کرد: ارتقا توان رزمی نیروهای شرکت کننده، ایجاد هماهنگی بین نیروها، تبادل تجربیات، عملی نمودن آموزشهای تئوری، آزمایش سلاح‌ها و تجهیزات جدید و به کارگیری آخرین دستاوردهای نیروی دریایی از جمله سامانه‌های زیرسطحی ( زیردریایی) و سامانه‌های جنگ الکترونیک از جمله اهداف فرعی رزمایش ولایت ۸۹ است.

فرمانده نیروی دریایی ارتش در بخش دیگری از سخنانش با اعلام اینکه کنترل این رزمایش برای نخستین بار از منطقه دوم ولایت در جاسک انجام می‌شود، گفت: این رزمایش در منطقه‌ای به وسعت بیش از ۲۵۰ هزار کیلومتر مربع انجام خواهد شد که از تنگه هرمز شروع و به دریای عمان و از آن به آبهای آزاد پاکستان و هندوستان تا مدار ۲۲ درجه ختم می‌شود.

وی اضافه کرد: در این رزمایش نیروها به دو قسمت آبی و نارنجی تقسیم می‌شوند که یک نیرو وظیفه دفاع از مرزها و منافع کشور را دارد و نیروی دیگر نیز عملیات تهاجم به دشمن را انجام می‌دهد.

سیاری با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران یکی از بهترین ناوگانهای کشتیرانی تجاری را در منطقه دارد گفت: علت حضور نیروی دریایی ارتش در آبهای آزاد دفاع از مرزهای آبی، منابع آبی و تامین امنیت در منطقه خلیج عدن است.

وی با بیان اینکه در این رزمایش یگانهایی از نیروی دریایی ارتش از جمله زمینی، هوایی،‌ پدافند هوایی و هوانیروز حضور خواهند داشت گفت: در این رزمایش قسمتی از یگانهای شناور سطحی رزمی، پشتیبانی رزمی، زیردریایی ها در کلاسهای مختلف،‌ یگانهای پروازی نیروی دریایی، سامانه‌های متحرک راداری، جنگ الکترونیک، آمادی، بهداشتی و ارتباطی و همچنین یگانهای تفنگ‌دار دریایی، عملیات ویژه و غواصی در این رزمایش شرکت خواهند کرد.

سیاری تصریح کرد: این رزمایش نشان دهنده جدی بودن نظام در دفاع از منافع کشور در آبهای آزاد است.

وی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به پیام این رزمایش برای دیگر کشورها اظهار داشت: اولین پیام این رزمایش برای کشورهای منطقه پیام صلح و دوستی مانند سایر رزمایش‌هایی است که در گذشته انجام شده است و دومین پیام آن این است که جمهوری اسلامی ایران برای هیچ کشوری در منطقه تهدید نیست ضمن اینکه آنها هم برای ما تهدید نیستند.

در ادامه این نشست امیردریادار سیاری در پاسخ به سئوال خبرنگاری مبنی بر اینکه این رزمایش چند روز به طول خواهد انجامید؟ گفت: برگزاری رزمایش ولایت۸۹ در ۸ روز (۱۵ اردیبهشت تا ۲۲ اردیبهشت) در صورت مناسب بودن شرایط دریا پیش بینی شده است.

وی در پاسخ به سئوال دیگری مبنی بر اینکه اجرای این رزمایش به فاصله کمتر از دو هفته چه تاثیری در افزایش قدرت بازدارندگی جمهوری اسلامی ایران خواهد گذاشت؟ گفت: همه این رزمایشها برای نشان دادن اقتدار نظام در محدوده دریاهای جنوب کشور است و برگزاری رزمایش سپاه نیز یک پیوستگی را با برگزاری رزمایش ارتش نشان می‌دهد.

وی خطاب به کشورهای فرامنطقه‌ای عنوان کرد: پیام دیگر این رزمایش به کشورهای فرامنطقه‌ای این است که ما برای برقراری امنیت در منطقه نیاز به حضور کشورهای فرامنطقه‌ای نداریم و همچنین جمهوری اسلامی ایران در مقابل هر تهدیدی بسیار جدی است و محکم با آن برخورد خواهد کرد.

سیاری اضافه کرد: پشتوانه اساسی کشور دریای عمان است و سرنوشت خلیج فارس در دریای عمان رقم خواهد خورد و هر دشمنی که بخواهد به این منطقه نزدیک شود همه نیروها با پیوستگی که ایجاد کرده‌اند مقتدرانه از منافع کشور دفاع خواهند کرد

وی در پاسخ به این سئوال که در این رزمایش از سلاح جدید استفاده خواهید کرد و با کشورهای همسایه و همچنین ایا قصد ندارید که با کشورهای همسایه مانور مشترکی را برگزار کنید؟، گفت: ما در این رزمایش از تجهیزات و ادواتی که در ناوشکن جماران وجود دارد استفاده خواهیم کرد ضمن اینکه از زیردریایی‌های جدید، سلاح‌های جدید از جمله توپهای ۷۳ و همچنین سامانه‌های راداری و جنگ‌های الکترونیکی بهره خواهیم برد.

سیاری افزود : همواره به کشورهای همسایه پیشنهاد برگزاری رزمایش مشترکی را برای ارتقا توان امنیت منطقه داده‌ایم .

وی در پاسخ به سئوال دیگری مبنی بر اینکه آیا شما اتفاقات مختلفی را که در منطقه می‌افتد را رصد می‌نمایید؟، گفت: هرگونه اتفاقی را که در منطقه و فرامنطقه بیافتد را رصد می‌کنیم و همه تحرکات را زیر نظر داشته و توانمندی‌ کشورها را ارزیابی می‌نماییم و متناسب با این موارد تاکتیک‌های خود را اتخاذ می‌کنیم.

فرمانده نیروی دریایی ارتش در پاسخ به سئوالی دیگری مبنی بر اینکه چه برنامه های دفاعی در جهت تهدیدات موجود در نظر گرفته‌اید؟ گفت: ما به عنوان یک نیروی راهبردی وظیفه داریم که در منطقه آبهای آزاد از منافع کشور دفاع کنیم. بر این اساس متناسب با تهدیدات پرورش نیروی انسانی و برنامه‌های ساخت یگانهای شناور سطحی و زیرسطحی را در دستور کار داریم که خوشبختانه از برنامه تعیین شده نیز جلوتر هستیم.

وی میزان توانمندی نیروی انسانی را در کشور بسیار بالا به شمار آورد و افزود: امروز به تکنولوژی ساخت زیردریایی رسیدیم که طی ۱۰ سال گذشته روی آن وقت صرف کردیم. این در حالی است که شاید برخی از کشورها نزدیک به سه دهه بر روی این موضوع کار کرده‌اند اما هنوز به جایی که ما رسیده‌ایم نرسیده‌اند.

 سیاری در پاسخ به این سئوال که اگر غربی‌ها بخواهند خرید نفت را از منطقه خلیج فارس تحریم نمایند شما چه راهکاری را در نظر خواهید گرفت؟، گفت: در این منطقه به غیر از حاملهای انرژی از جمله نفت کالاهای دیگری نیز مبادله می‌شوند ولی اگر دنیا به جایی برسد که تصمیم بگیرد خرید حاملهای انرژی را از این منطقه تحریم کند ما متناسب با آن تصمیم خواهیم گرفت.

وی در پاسخ به خبرنگاری که پرسید با توجه به اینکه چندی پیش هواپیمای اف ۲۷ (فرنشیپ) نیروی دریایی ناو هواپیمابر آمریکایی را در خلیج فارس شناسایی کرده بود ارزیابی شما از این عملیات چیست؟، گفت: اولاً منطقه شناسایی دریای عمان بوده نه خلیج فارس. ضمن اینکه ناو هواپیمابر آیزنهاور که آمریکایی است در جنوب پاکستان (جنوب شرق کراچی) در آبهای آزاد استقرار دارد و از روی این ناو بود که هواپیماهای آمریکایی عملیاتهایی را علیه پاکستان و افغانستان انجام می‌دادند. بر این اساس ما هرگونه جابجایی نیروهای بیگانه را در این منطقه به شدت تحت کنترل داریم.

فرمانده نیروی دریایی ارتش ادامه داد: ماجرا این گونه بود که هواپیمای اف ۲۷ بالای سر این ناو آمریکایی می‌رود و عکس های متعددی می‌گیرد و عملیات شناسایی را انجام می‌دهد که این مسئله مورد اعتراض شدید قرار گرفت که بعد از آن ما هم اعلام کردیم این حق ماست که در منطقه تحرکات را پیگیری و شناسایی کنیم و حضور نیروهای فرامنطقه‌ای را رصد کنیم.

وی در پاسخ به سئوالی مبنی بر اینکه حضور در آبهای آزاد نیاز به تجهیزات خاصی دارد و نیروی دریایی ارتش هم مدت کمی است که در این منطقه حضور پیدا کرده این نیرو تجهیزات مربوط به حضور در آبهای آزاد را چگونه تامین کرده است؟، گفت: نیروی دریایی ارتش مدت زیادی نیست که با توجه به تدبیر مقام معظم رهبری در آبهای آزاد جنوب کشور حضور یافته است اما ما با تجهیزات پیشرفته داخلی توانایی کنترل و نظارت این منطقه را داریم.

سیاری اعلام کرد: در این رابطه هفتمین ناوگروه نیروی دریایی ارتش به منظور تامین امنیت کشتی‌های تجاری و نفتکشهای کشورمان که از آن منطقه تردد می‌کنند نیز هم اکنون در شمال مدار ۱۰ درجه خلیج عدن حضور دارد.

وی در پایان در پاسخ به سئوالی مبنی بر اینکه اهمیت منطقه جاسک در کنترل رزمایش ولایت ۸۹ چیست؟ گفت: سواحل جنوب شرق برای کشور حائز اهمیت است و داشتن یک منطقه استراتژیک در جاسک برای ما ارزشمند است. به همین سبب این منطقه دریایی کنترل و فرماندهی رزمایش ولایت ۸۹ را بر عهده گرفته است.

نوشته شده توسط در تاریخ سه‌شنبه, 4th می 2010 | ۶۸۲بازدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.