از سوی سردار حاجی زاده صورت گرفت؛   اعلام انهدام دو هواپیمای غربی در خلیج فارس توسط سپاه برای اولین بار


فرمانده نیروی هوافضای سپاه گفت: ما تا الان تعداد زیادى از هواپیماهاى جاسوسى و فوق پیشرفته بیگانه را سرنگون و در مواردى مهندسى معکوس کرده‏ایم.

به گزارش گروه دفاع و امنیت مشرق به نقل از سپاه نیوز، فرمانده نیروی هوافضای سپاه با اشاره به اینکه ما تا الان تعداد زیادى از هواپیماهاى جاسوسى و فوق پیشرفته بیگانه را سرنگون و در مواردى مهندسى معکوس کرده‏ایم، گفت: در خلیج‏فارس نیز دو فروند هواپیماى آنها را ساقط کرده‏ایم.

سردار امیرعلی حاجی زاده فرمانده نیروی هوافضای سپاه در گفتگویی تفصیلی با اشاره به مهم‏ترین مأموریت‏هاى این نیرو گفت: در مجموعه نیروى هوافضا چند مأموریت عمده بر عهده ماست. بخش اول شامل موشک‏هاى زمین به زمین مى‏شود که به صورت انحصارى در اختیار نیروى هوافضاى سپاه پاسداران انقلاب اسلامى است. بخش دوم، مجموعه پدافند هوایى است که پاسخ‏گویى و دفاع در برابر تهاجمات هوایى و موشکى دشمن را برعهده دارد. بخش سوم، بخش هواپیمایى و بالگردى است که در زمینه ترابرى و رزمى انجام وظیفه مى‏کند. بخش چهارم مربوط به هواپیماهاى بدون سرنشین است. قوى‏ترین یگان‏هاى هواپیمای بدون سرنشین در نیروى هوافضا سازماندهى شده‏اند.

حاجی زاده با بیان اینکه قبل از انقلاب اسلامى، علی رغم سرسپردگی رژیم طاغوت به امریکا، موشک‏هاى زمین به زمین از جمله مواردى بود که به شاه مخلوع تحویل داده نشد، گفت: هواپیماهاى اف۱۴، قراردادهاى آواکس، اف۱۶، سیستم پدافند هوایى، تجهیزات دریایى و… دراختیار رژیم طاعوت بود ولى موشک زمین به زمین را به شاه ندادند.

* عملیات نفوذى دشمن برای از رده خارج کردن سیستم‌های نظامی ایران

وی ادامه داد: بعد از انقلاب و با شروع جنگ تحمیلى، درواقع با یک حادثه معجزه‏آسا، خارج از کنترل امریکا و شوروى، تعداد محدودى موشک در اختیار ما قرار گرفت. البته تلاش بسیارى کردند که جلوى این تعداد محدود را هم بگیرند اما موفق نشدند. با اطلاعاتى که امریکا در اختیار عراق گذاشت، تعداد زیادى از هواپیماها بسیج شدند تا پایگاه مرکزى اصلى موشکى را در سال ۶۷ از بین ببرند اما هرچه تلاش کردند باز هم نتوانستند آن را منهدم کنند. حتى دریک عملیات نفوذى توسط جاسوسانى که فرستادند، برخى از تجهیزات ما را تقریباً غیرعملیاتى کردند اما باز نتوانستند سیستم‏هاى ما را به اصطلاح از رده عملیاتى خارج کنند.

فرمانده نیروی هوافضای سپاه با تاکید بر اینکه در بخش موشکى ما از همان روزهاى نخست، فعال شدیم و به دنبال بومى کردن این سیستم بودیم، تصریح کرد: اجزا را از جاهاى مختلف تهیه و موشک‏ها را مونتاژ مى‏کردیم، اما جلوى خرید اجزا را نیز گرفتند و کار به جایى رسید که حتى در تهیه و ورود مواد اولیه هم با مشکل روبرو شدیم. اما همه تلاش خود را به کار بردیم تا به خودکفایى رسیدیم تا اینکه چند سال پیش صددرصد خودکفا شدیم و دشمنان دیگر نتوانستند هیچ سدى در برابر ما ایجاد کنند.

* در صورت تهاجم، شلیک موشک‏ به سوى دشمن روز به روز افزایش خواهد یافت

حاجی‌زاده با بیان اینکه امروز ما دانش طراحى را نیز پیدا کردیم، گفت: در حال حاضر موشک‏هاى ساخته شده ما، کپى‏سازى نیست و براساس نیاز یگان‏هاى عملیاتى ما طراحى مى‏شوند و به لطف خدا امروز این توانایى را داریم که از موشک‏هاى کوتاه‏برد تا برد دوهزار کیلومتر با سیستم‏هاى متنوع و متناسب با نوع مأموریت‏ها بهره ببریم.

وی خاطرنشان کرد: در دوران دفاع مقدس ما فقط چند یگان در شهر داشتیم و الان در کل جغرافیاى ایران عزیز، پایگاه‏هاى موشکى ما گسترش یافته و طورى طراحى شده‏اند که اگر با دشمن درگیرى رخ دهد، تعداد موشک‏هاى پرتاب شده به سوى او، روز به روز افزایش خواهد یافت و از شیوه‏هایى استفاده خواهیم کرد که دشمن نتواند کوچک‏ترین صدمه‏اى به ما واردکند.

سپاه مسئولیت مقابله با موشک‏هاى کروز و دفاع از پایتخت را برعهده دارد

فرمانده نیروی هوافضای سپاه در خصوص نقش این نیرو در پدافند هوایی کشور نیز اظهار داشت: در بخش پدافند هوایى دو مأموریت عمده برعهده ماست. یک بخش تأمین تجهیزات است که از تحقیقات و ارائه ایده تا تولید محصول را شامل مى‏شود.

حاجی‌زاده ادامه داد: ما در تحریم هستیم و دنیاى استکبار جلوى واردات تجهیزات پدافندى و کاملاً دفاعى را هم گرفته و ما در تلاشیم به خودکفایى کامل برسیم. دستاوردهاى زیادى هم داشته‏ایم. مثلاً انواع و اقسام رادارها توسط سپاه بومى سازى شده و خودکفایى در این بخش مهم، مرهون تلاش نیروهاى متخصص و متعهد سپاه است.

وی افزود: در بخش سامانه‏هاى مقابله با کروز نیز هم در قسمت طراحى و هم در قسمت مقابله، توانمندى‏هاى بسیار خوبى کسب کرده‏ایم و سپاه پاسداران مسئولیت مقابله با موشک‏هاى کروز و دفاع از پایتخت را برعهده دارد. در واقع تهران جزء نادر پایتخت‏هاى جهان است که به چنین سیستم پدافندى مجهز است.

فرمانده نیروی هوافضای سپاه در ادامه تصریح کرد: در بخش‏هاى جنگ الکترونیک، مراکز کنترل فرماندهى و بخش‏هاى موشکى نیز توانمندى‏هاى ارزشمندى داریم که در کنار بخش‏هاى صنعتى و تحقیقاتى، توانایى دفاعى گسترده و ویژه‏اى به ما بخشیده است.

حاجی زاده در خصوص عملکرد نیروی هوافضای سپاه در بخش هواپیمایى نیز با اشاره به هواپیماهاى بال ثابت وهواپیماهاى رزمى (هواپیماهاى سوخو ۲۵ و توکانو) که کار رزمى انجام مى‏دهند و هواپیماهاى پشتیبانى هستند، گفت: درکنار آنها بالگردهاى رزمى ما نیز در مأموریت‏هاى رزمى حضور دارند وکمک مى‏کنند. اینها عمدتاً به نیروى زمینى کمک مى‏کنند و به صورت گسترده در شمال غرب و جنوب شرق مأموریت دارند.

* پروازهای شناسایی سپاه بر فراز مرزها و خلیج فارس

وی ادامه داد: در بخش ترابرى، هواپیماهاى آنتونوف، ایلوشین و نیز هواپیماهاى یاک ۱۲ را داریم که کار ترابرى را انجام مى‏دهند. آنها در بخش مراقبت و شناسایى هم مأموریت دارند. تجهیزات شناسایى و مراقبت روى آنها نصب شده و در مرزها و خلیج‏فارس و دریاى عمان دائماً پرواز دارند.

فرمانده نیروی هوافضای سپاه تصریح کرد: در کنار این مأموریت‏ها، یک سرى مأموریت‏هاى متفرقه نیز داریم که گاهى از اصل مأموریت‏هاى ما بیشتر مى‏شوند. مثلاً در پشتیبانى از دولت و مأموریت‏هاى امداد ونجات. در اتفاقات غیرمترقبه مثل سیل، زلزله، برف و روزهایى که با آتش‏سوزى جنگل‏هاى شمال مواجه بودیم، بالگردهاى اطفاى حریق سپاه فعال بودند و برنامه‏ریزى داریم که هواپیماهاى سنگین‏مان را به امکانات اطفاى حریق مجهز کنیم تا در آتش‏سوزى‏هاى گسترده از آنها استفاده کنیم.

* استفاده از پهپادهای با شناسایی با مدت پروازی بالا

حاجی زاده در خصوص هواپیماهای بدون سرنشین نیز خاطر نشان کرد: دراین بخش ما تولید کننده هستیم و یگان‏هایى داریم که از اینها به صورت گسترده (در کارهاى مراقبتى و شناسایى) استفاده مى‏کنند. این هواپیماها مدت پروازهاى طولانى و خیلى ارزان دارند. یک هواپیماى بدون سرنشین، با ۶ لیتر بنزین مى‏تواند ۱۲ ساعت پرواز داشته باشد. خوشبختانه اخیراً به امکانات رزمى هم دست پیدا کرده‏ایم و چند ماهى است که هواپیماهاى بدون سرنشین بمب‏افکن هم به یگان‏هاى ما اضافه شده‏اند.

* امروز کسی حتی جرات تهدید ایران را هم ندارد

وی درباره میزان آمادگى نیروى هوا فضاى سپاه پاسداران در برابر تهدیدات نیز اظهار داشت: میزان آمادگى ما در سطحى است که امریکایى‏ها و رژیم صهیونیستى دیگر حتى جرأت تهدید ما را هم ندارند. روزى بود که مى‏آمدند و علیه ما عملیات انجام مى‏دادند. قایق ما را مى‏زدند، بالگرد و هواپیماى ما را مى‏زدند و ما نگران بودیم که بخشى از جغرافیاى ما را اشغال کنند. در کنار عراق به ما حمله کردند. دوره‏اى گذشت و صرفاً تهدید مى‏کردند. شرایط به گونه‏اى بود که با تهدید سعى مى‏کردند ما را وادار به سازش کنند، الان دیگر جرأت تهدید هم از آنها سلب شده است.

فرمانده نیروی هوافضای سپاه که با نشریه پیام انقلاب سپاه سخن می گفت، افزود: آنها مى‏ترسند تهدید آنها تحریک‏آمیز باشد و این نکته بسیار مهمى است. توانمندى نیروهاى مسلح و ولایت‏مدار در سپاه و ارتش و بسیج به قدرى زیاد است که دیگر جرأت و جسارت تهاجم هیچ قدرتى علیه کشور ما متصور نیست.

حاجی زاده با بیان اینکه در تاریخ ۲۰۰ سال گذشته و نیز سه دهه بعد از انقلاب، همواره شاهد توطئه‏هاى استکبار و تهاجم و تجاوز آن بوده‏ایم، تاکید کرد: بنابر این به افزایش قدرت خود ادامه خواهیم داد. باید توان خودرا به نقطه‏اى برسانیم که حتى نتوانند به موضوع تهدید و تهاجم فکر کنند.

* حتی از حالت آماده‌باش نیروهای فرامنطقه‌ای در اطراف ایران هم آگاهیم

وی در باره میزان شناخت، نظارت و درصد فعالیت‏هاى دشمن در منطقه نیز گفت: ما به طور کامل بر دشمنان مسلط هستیم. هر تغییرى که در سواحلمان اتفاق مى‏افتد متوجه مى‏شویم. وقتى در ناوها و رزم‏ناوهاى آنها آماده‏باش اعلام مى‏شود یا کارکنان ناوهاى هواپیمابرشان جلیقه نجات مى‏پوشند وآماده مى‏شوند که قایق‏ها را داخل دریا بیندازند، همه و همه را ما مطلعیم.

فرمانده نیروی هوافضای سپاه خاطر نشان کرد: روزگارى این ناو هواپیمابر به عنوان یک نقطه اتکا برایشان مطرح بود و هنگامى که به کشورى مى‏گفتند این ناو دارد به سوى ساحل شما حرکت مى‏کند، حکومت آن کشور سرنگون مى‏شد اما الان این موضوع خود به یک تهدید براى آنها تبدیل شده است.

* تمام پایگاه های دشمن تحت برد موشک‌های ماست

حاجی زاده افزود: چند هزار نفر روى عرشه این ناو زندگى مى‏کنند. حدوداً ۸۰فروند هواپیما داخل عرشه آن است و همه پایگاه‏هایشان تحت برد موشکى ما هستند و بر آنها تسلط کامل داریم. بنابراین، نقاط قدرت دیروز، امروز براى آنها نقاط آسیب‏پذیر شده است. هشت سال جنگ را با قرار گرفتن سى کشور پشت سر عراق در آن شرایط سخت بر ما تحمیل کردند و شکست خوردند. رزمنده‏ها و فرماندهان هشت سال دفاع مقدس، امروز در مسئولیت‏هاى مختلف هستند و بیکار ننشسته‏اند. در این مدت ما کار کرده‏ایم و ملت شریف ایران مطمئن باشند که اجازه تکرار تاریخ را به استکبار نخواهیم داد.

وی در خصوص تاثیر طرح تحول و تعالی سپاه در نیروی هوافضا نیز تصریح کرد: ما بدون تحول و تعالى باقى نخواهیم ماند. حقیقت سپاه در این تحولات و تغییرات و توجه به پویایى است که حفظ مى‏شود، به عبارت دیگر هر روز باید به سمت قله حرکت کنیم. رهبر معظم انقلاب مى‏فرمایند که به ایستگاه‏هاى این راه اکتفا نکنید. قانع نشوید و حرکت رو به قله را ادامه دهید. این یعنى تحول، تعالى و نو شدن.

حاجی زاده ادامه داد: نیروى هوافضا هم جزئى از مجموعه کلان سپاه است و در بخش‏هاى مختلف، این حرکت به صورت مداوم ادامه دارد. امروز بعد از سه دهه تلاش، این پویایى، نشاط و آمادگى به خوبى قابل مشاهده است. اینها به خاطر همین راهبرد و روش است. از مقطعى که سردار جعفرى، فرماندهى کل سپاه را برعهده گرفته‏اند، سرعت این تحولات بیشتر شده و ما هم به تبع این دستور، همین مسیر را ادامه مى‏دهیم.

* ادامه فتنه ۸۸ به تهاجم نظامی علیه ایران می انجامید

فرمانده نیروی هوافضای سپاه در خصوص موضوع ایران هراسی از سوی رسانه های غربی نیز گفت: آنها دو هدف عمده دارند. اول اینکه محصولات نظامى خود را بفروشند و کارخانجاتشان را از رکود خارج کنند. به عبارت بهتر به پول کشورهاى عربى نیاز دارند. یک موقعى جنگى به راه مى‏اندازند و زمانى بحث کویت و عراق را مطرح مى‏کنند. موقعى هم که مى‏بینند سوژه جنگى در منطقه ندارند، ایران‏هراسى به راه مى‏اندازند و البته ترفندشان هم مؤثر بوده و کشورهاى منطقه فوراً مى‏روند و قراردادهاى سنگین با آنها مى‏بندند.

وی در ادامه گفتگو با نشریه پیام انقلاب سپاه، افزود: هدف دوم آنها هم این است که ایران را یک کشور ماجراجو معرفى کنند و همواره این ترس را در دل کشورهاى منطقه و جهان حفظ نمایند. دشمنان ما در گذشته به دنبال این بودند که اگر شرایطى پیش بیاید بتوانند به کشور ما حمله کنند. این امکان منتفى شده اما آنها دست‏بردار نیستند. درصددند که اگر مثلاً شرایط مهیا باشد (مثل فتنه سال ۸۸)، اقدام کنند. اگر آن فتنه ادامه پیدا مى‏کرد شاید به تهاجم هم مى‏انجامید.

فرمانده نیروی هوافضای سپاه خاطر نشان کرد: در مجموع بزرگ‏ترین هدف آنها، فروش سلاح است و اینکه حضور خود را در منطقه توجیه کنند و بتوانند نفت‏هاى اینها را مفت بخرند و بر انرژى منطقه تسلط داشته باشند.

حاجی زاده در خصوص صلح‌امیز بودن برنامه‌های جمهورى اسلامى ایران در منطقه نیز گفت: مسلم است که حساب مردم از حکومت‏ها جداست. مردم دنیا و منطقه به خوبى مى‏دانند که ایران اگر به دنبال کسب توانایى است و اگر رزمایشى انجام مى‏دهد، در جهت دفاع و دفع تهاجم است و تحمیل خواسته خود بر منطقه نیست.

وی با تاکید بر اینکه ما اصلاً به دنبال این موضوع نیستیم که برویم جایى را اشغال کنیم، تصیح کرد: تاریخ گذشته ما به خوبى شاهد این ادعاست. ما همواره مورد تهاجم قرار گرفته‏ایم؛ چه در مرزها وچه توسط تروریست‏ها. اقدامات ما کاملاً دفاعى است و این موضوع را سران این حکومت‏ها به خوبى مى‏دانند. ما مى‏خواهیم از کشورمان حراست کنیم و مى‏کنیم و بیش از این به دنبال چیزى نیستیم.

* تعامل خوبی با برخی کشورهای منطقه داریم

فرمانده نیروی هوافضای سپاه درباره تعامل این نیرو در زمینه انتقال تجربیات و مشارکت در طرح‏هاى مرتبط با کشورهاى اسلامى نیز گفت: ما با کشورهاى دوست مثل سوریه، تعامل خوبى داریم. با بعضى از کشورها هم در حد توافقات راهبرى، یک سرى همکارى‏هایى وجود دارد.

حاجی زاده ادامه داد: به اعتقاد ما کشورهاى منطقه مى‏توانند به طور کامل امنیت منطقه را تأمین کنند. آنها نباید انتظار داشته باشند که امریکایى‏ها، انگلیسى‏ها و فرانسوى‏ها از هزاران کیلومتر آن سوتر بیایند اینجا و دلسوز و حافظ امنیت ما باشند. امنیت باید توسط کشورهاى منطقه فراهم شود و ما آمادگى داریم براى نیل به این هدف به آنها آموزش و تجهیزات بدهیم این موضوع چندین بار توسط مسئولان مطرح و پیگیرى شده است و باید این خواسته دوطرفه باشد.

* علاقه‏اى به کارهاى تجارى و اقتصادى در فروش سلاح به دیگران نداریم

وی در پاسخ به این سوال که آیا سپاه آمادگى تولید انبوه موشک‏ها و محصولات هوافضا و صدور آنها را دارد، افزود:ما به بعضى از کشورهاى دوست که به امکانات ما نیاز داشته باشند کمک مى‏کنیم ولى نمى‏توانیم به کشورى که در کنار امریکا قرار دارد سلاح بفروشیم تا علیه خودمان استفاده کند.

فرمانده نیروی هوافضای سپاه تصریح کرد: به طور کلى ما علاقه‏اى به این گونه کارهاى تجارى و اقتصادى نداریم. به هرحال سلاح‏ها براى کشتار مردم استفاده مى‏شوند و اساساً باید روزى برسد که همه این تسلیحات کنار گذاشته شوند و مشکلات با منطق، مذاکره و گفتگو حل شود.

حاجی زاده در خصوص تاثیر تحریم‏ها بر روند پیشرفت فعالیت‏هاى هوافضا در کشور نیز اظهار داشت: این تحریم‏ها قطعاً تأثیر دارد. برآیند این تحریم‏ها مثبت است. در ابتدا یک شوک تلقى مى‏شود. ما نمى‏خواهیم واقعیت‏ها را نادیده بگیریم، زیرا محصولى که دیروز مى‏آمده، امروز دیگر نمى‏آید و جلویش را گرفته‏اند. ولى از آن لحظه، تفکر بومى‏سازى به صورت جدى شروع مى‏شود.

وی خاطرنشان کرد: تجربه نشان داده که هر موقع ما به صورت جدى یک نیاز و مشکلى را احساس کرده‏ایم حتماً راه‏حلى برایش یافته‏ایم. همان گونه که در حال حاضر، فناورى‏هاى پیچیده را بومى کرده‏ایم.

فرمانده نیروی هوافضای سپاه ادامه داد: تا روزى که وحدت در داخل کشور هست، مردم عزیز پاى کار هستند و از مقام معظم رهبرى تبعیت مى‏کنند، مطمئن باشید که هیچ قدرتى و هیچ تحریمى نمى‏تواند بر ما غلبه کند.

* سپاه در پدافند هوایی کشور به ارتش کمک می‌کند

حاجی زاده با اشاره به تعامل مثبت سپاه و ارتش در زمینه های مختلف خاطر نشان کرد: ما قواعد و قوانین و آیین‏نامه‏هایى داریم که مطابق آنها عمل مى‏کنیم. مثلاً در پدافند براى دفاع از حریم هوایى کشور، ما کمک ارتش هستیم و مسئولیت آن برعهده ارتش است. درواقع ما در یک شبکه هماهنگ مشغول همکارى هستیم که بسیار دقیق و روان تعریف شده است.

وی افزود: ارتش و سپاه دو بازوى تواناى مقام ولایت هستند و برادران وفرماندهان سپاه و ارتش با درک متقابل و تعیین حدود و خطوط، در کنار یکدیگر، کار دفاع از کشور ونظام را در فضایى کاملاً برادرانه انجام مى‏دهند.

* با هوپیماهای جاسوسی و شناسایی دشمن درگیری دائم داریم

فرمانده نیروی هوافضای سپاه در بخش دیگری از سخنان خود گفت: غربى‏ها یک سرى توانمندى‏هایى را از مدت‏ها قبل دارند که نمى‏توان آنها را نایده گرفت، به خصوص ماهواره. ماهواره‏ها مى‏توانند عکس‏هایى را با دقت حتى کمتر از یک متر مربع هم تهیه کنند و این توانمندى وجود دارد. یا مثلاً هواپیماهاى جاسوسى دارند که دربرخى از نقاط توانایى تهیه عکس دارد. البته از اینها عمدتاً در افغانستان و عراق و نظایر آن استفاده مى‏کنند و در کشور ما جرأت استفاده گسترده ندارند.

حاجی زاده افزود: آنها تجاوزهای محدودی به خاک کشورمان داشته اند و ما تا الان تعداد زیادى از هواپیماهاى جاسوسى و فوق پیشرفته آنها را سرنگون و در مواردى مهندسى معکوس کرده‏ایم و تعداد زیادى از این هواپیماها را ساخته‏ایم. البته بعضى از مسائل از نظر ما خیلى اهمیت ندارد که بازگو شود، مثلاً ما در خلیج‏فارس دو فروند هواپیماى آنها را ساقط کرده‏ایم و این مطلب برای اولین بار است که گفته مى‏شود.

وی افزود: شما ببینید ارتش رژیم صهیونیستى جزء چند ارتش طراز اول دنیاست و این امر بر کسى پوشیده نیست. با این حال آیا توانست جلوى حزب‏الله بایستد؟ مى‏گویند حزب‏الله به نیابت از ایران و رژیم صهیونیستى به نیابت از امریکا جنگید. اگر فرض آنها این باشد، کشور بزرگ و وسیعى مثل ایران آیا توانایى مقابله با امریکا را دارد؟ من مى‏خواهم بگویم که سه دهه است که ما ایستاده‏ایم.

فرمانده نیروی هوافضای سپاه ادامه داد: این گونه نبوده که درگیر نشده باشیم. آنها پشت عراق ایستادند اما نتوانستند حتى یک متر مربع از کشور عزیز ما را بگیرند. در حال حاضر و بعد از سه دهه تلاش زیادى شده و توانمندى ما به این اوج رسیده و امریکایى‏ها هم به خوبى این توانمندى را درک کرده‏اند و به شدت نگران هستند.

حاجی زاده ادامه داد: تا زمانى که دو عنصراصلى یعنى وحدت و حضور مردم مسلمان و پیرو ولایت و رهبرى حکیمانه حضرت آیت الله العظمى خامنه‏اى را داریم مطمئن باشید که هیچ کشور و قدرتى نمى‏تواند علیه ما اقدام کند.

نوشته شده توسط در تاریخ دوشنبه, 3rd ژانویه 2011 | ۸۰۸بازدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.