روزنامه آفتاب یزد امروز سه شنبه ۱۸/۰۶/۹۳ در مطلبی با عنوان «سخنی با خانم الهه کولایی» نوشت: به دنبال انتشار اظهارات خانم کولایی در آفتاب یزد آقای حجت‌الاسلام سیدرضا اکرمی، مشاور رئیس جمهور در امور روحانیت و رییس شورای فرهنگی نهاد ریاست جمهوری یادداشتی را به دفتر روزنامه ارسال کرده که بدین شرح است:

۱- در ۱۶/۰۶/۹۳ در روزنامه آفتاب خواندم:

متأسفانه در سال‌های اخیر شاهد هستیم که جریان فکری خاص قصد محدود کردن دایره اشتغال زنان را دارند تا آنان را به سوی خانه‌نشینی هدایت کنند. این سخن در هنگامی گفته می‌شود که گویا: زنان از اشتغال در کافی‌شاپ‌ها و سفره‌خانه‌های سنتی منع شده‌اند.

خدمت سرکار خانم کولایی معروض می‌دارم: همسرداری و مادری و خانه‌داری که کانون خانه و خانواده، کانون سازندگی و برازندگی و آموزش و پرورش است و خانه و خانواده، دانشگاهند و نمایشگاه و پژوهشگاه که سخت‌ترین کار است در برابر: سدسازی، نیروگاه‌سازی و انرژی اتمی و بیمارستان‌سازی و کار مداوم است برای پدر و مادر تا آخرین لحظات زیست و زندگی که اگر بانوی تحصیلکرده‌ای هیچ شغلی بیرون خانه نداشته باشد و فقط همسرداری نماید و مادری کند بی‌خاصیت و یا کم‌خاصیت خواهد بود. چرا کار درون خانه را با همه پیچیدگی، شغل و اشتغال نمی‌دانید، این اندیشه با فرهنگ اسلام محمدی نمی‌خواند.

در فرهنگ اسلام بهشت در مرتبه شأن و جایگاه مادر پایین‌تر است و رسول خدا فرمودند «الجنته تحت اقدام امهاتکم» بهشت زیر پای مادران است.

حضرت علی«ع» و حضرت فاطمه«س» در نخستین روز زندگی مشترک از وظایف خود پرسیدند که پیامبر فرمود، کارهای بیرون خانه برعهده علی و کارهای درون خانه برعهده فاطمه. آری زن مدیر داخلی خانه و خانواده است. در حدیث شریفی، رسول اکرم«ص» همسرداری و اولادداری زن را معادل «حج و جهاد و جماعت» مردانه معرفی نمود. این نگاه شماست که کار زن را در درون خانه ساده و سبک و حقیر می‌داند و تصور می‌کند اگر خواهر و خانمی به اداره و کارخانه و کارگاه برود و حقوق اندکی بگیرد این اشتغال است و کار خانه اشتغال نیست.

۲ـ شما گفته‌اید ۱۲ درصد از زنان که نیمی از جمعیت کشورند به کار مشغول‌اند. این آمار منهای کار دختران و زنان در داخل خانه است، یعنی کار خانه را شغل نمی‌دانید که این نگاه منصفانه نیست. بنابراین دختران و زنان هیچ‌گاه بیکار نیستند.

۳ـ خانم کولایی بفرمایید، فرصت اشتغال برای پسران و جوانان مذکر چگونه است که می‌فرمایید برای دختران و زنان ۱۲ درصد است. در فرهنگ اسلام این مرد است که باید هزینه خانه و خانواده را عهده‌دار «الرجال قوامون علی النساء بما فضل‌الله بعضهم علی بعض و بما انفقوا من اموالهم، نساء ۳۴» شود و زن در درون خانه و خانواده، عهده‌دار کارهای خانه گردد. این موضوع خانه‌نشینی نیست، بلکه انجام کار و شغل و اشتغال در محیطی امن و آزاد و راحت و آموزش و پرورش انسان است که به قول کارل فرانسوی «موجود ناشناخته» می‌باشد. بسیاری از دختران و زنان در درون خانه به تدریس و تعلیم و کار اشتغال دارند.

۴ـ خانم کولایی، می‌دانید کار مفید اداری در دستگاه‌های دولتی «۴۵ دقیقه» در شبانه‌روز است و بخش خصوصی دو ساعت، و مقایسه کنید با کار درون خانه و خانواده تا معلوم شود، چه کسی کار می‌کند و چه کسی بیکار است.

۵ـ اکنون در کشور ۳٫۵ میلیون بیکار داریم که اکثر آنها مردان و پسران می‌باشند. بیکاری مردان و پسران ما ناهنجارتر است یا دختران و زنان که حداقل می‌توانند کار خانه و خانواده را انجام دهند که خود اشتغال است و مردان و پسران هرگز نمی‌توانند و تجربه آن را ندارند و آموزش ندیده‌اند که کار دختران و زنان را انجام دهند.

۶ـ وجداناً بفرمایید دختر و بانوی ما در کافی‌شاپ و سفره‌خانه سنتی کار کند امتیاز است و انصاف است و اشتغال است و پسران و مردان بیکار باشند حتی در شرایط مساوی. خانم کولایی بهترین کار برای زنان، کار آموزشی و پرستاری و طبابت است و آن هم در مرحله دوم که در مرحله اول و اصل و اهم و اولی همان خانه‌داری و همسرداری و مادری می‌باشد و انسان‌سازی به معنای جامع کلمه.

البته پذیرش این اندیشه برای شما دشوار است، ولی حق و تکلیف و تجربه و عرف صحیح این است. شما بکوشید جایگاه و منزلت حقیقی و حقوقی را بشناسید و بر آن اهتمام ورزید. شما مردان موفق تاریخ را شناسایی کنید که بدون همسر و مادر و کانون آرام خانواده به توفیق نرسیده‌اند و ناهنجاری جامعه را ارزیابی نمایید که عمده مشکل از درون خانه و خانواده و عدم مسئولیت‌پذیری زن و مادر به وجود آمده است. البته این موضوع، موضوعی ساده نیست که در چند سطر بتوان تبیین نمود و تحلیل کرد و تطبیق نمود.

منبع: خبرگزاری فارس

نوشته شده توسط در تاریخ پنج‌شنبه, 18th سپتامبر 2014 | ۲۷۱۴بازدید
برچسب: ، ،

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.